U jednosatnom dokumentarcu “Extinction: The Facts” (Istrebljenje: Činjenice), koji je u nedelju prikazan na BBC-u, Attenborough se nije suzdržao od prikazivanja razornih posledica uništavanja prirodnih staništa, što jasno povezuje s pojavom pandemija poput ove s koronavirusom.
Dokumentarac je prikazan svega nekoliko dana pošto su stručnjaci upozorili da je populacija životinja, ptica i riba u manje od 50 godina “pometena” za dve trećine, i to zbog neumerenog ljudskog ponašanja.
– Suočeni smo s krizom – kaže Attenborough na početku filma, “i to s onom koja će imati posledice na sve nas”.
Film sadrži stravične scene, poput majmuna koji mahnito s drveća skaču u reku kako bi se spasili od požara, ili koale koja šepajući prelazi put u potrazi za skloništem od iste nepogode.
Autor serijala “Blue planet” i “Planet Earth” u novom filmu takođe istražuje izvor covida-19 među populacijom šišmiša u pećinama u kineskoj pokrajini Yunnanu.
Prikazuje i kinesku tržnicu u Wuhanu, specijalizovanu za prodaju divljih životinja, za koju se veruje da je epicentar pandemije koronavirusa.
Otišao je i u Afriku kako bi pokazao poslednja dva živa severna bela nosoroga, majku i kćer.
– Ali, nada postoji – kaže Attenborough koji je sedamdesetih snimio film o planinskim gorilama na granici Ruande i Konga koje su tada bile na rubu istrebljenja.
Zahvaljujući odlučnoj kampanji njihova spašavanja, broj im je s 250 do danas povećan na više od hiljadu pa se Attenborough susreo s potomcima zaigrane majmunice koju je snimao pre 40 godina.
– Ja to možda neću doživeti, ali ako donesemo prave odluke u ovom kritičnom trenutku, možemo sačuvati ekosistem svog planeta, njegovu izvanrednu bioraznolikost i sve njegove stanovnike. Ono što će se dogoditi, ovisi o svima nama – zaključuje u filmu.
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.