
Predsjednik Stranke za Bosnu i Hercegovinu Semir Efendić komentarisao je aktuelnu političku situaciju u državi, ali se prisjetio i političkih procesa od prije dvije godine kada se pregovaralo o formiranju državne vlasti.
“Teško da će se nešto desiti prije izbora, a upitno je i kako će biti implementirani rezultati tih izbora s obzirom na moguće zloupotrebe sistema za određene blokade. Vjerujem da se već sada može reći da će neke stranke, ukoliko do tada ne ostvare svoje ciljeve, i to vrijeme koristiti da postave određene uslove i ucjene kako bi realizovale svoje ciljeve na kojima rade 10-ak i više godina”, kazao je Efendić, pojašnjavajući da govori o HDZ-u.
Zakazana je sjednica Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine na kojoj je prva tačka dnevnog reda upravo izmjena Izbornog zakona BiH u dijelu izbora članova Predsjedništva BiH iz Federacije BiH. Efendić ističe da Dragan Čović i Nikola Špirić, kao članovi Kolegija, samovoljno premještaju tačke kako bi blokadu Doma prebacili na Klub Bošnjaka.
“To je nakon 5-6 mjeseci prvi put da se zakaže redovna sjednica, obično se zakazuju vanredne ili hitne, ali je interesantno da je materijal s posljednjeg pokušaja održavanja hitne sjednice sada uvršten na sami početak ove redovne sjednice, dok su smjene ministara na pedeset i nekoj tački. Očigledno je da se Poslovnik zloupotrebljava, da se prebacuju stvari jedne ispred drugih, koje hronološki tu ne pripadaju. Prvo bi se trebalo raspravljati razrješenje ministara iz SNSD-a koje je već razriješio Predstavnički dom. Dakle, o Izbornom zakonu još nije raspravljao Predstavnički dom, a redoslijed kojim uobičajeno tačke idu jeste da se prvo raspravlja u Predstavničkom domu pa u Domu naroda”, kazao je Efendić.
Istakao je i da promjene u izboru članova Predsjedništva BiH nisu moguće bez promjene Ustava BiH te da samim tim nema potrebe raspravljati o predloženim izmjenama na Domu naroda.
“To nije nešto što se uopšte može na ovaj način rješavati, ali to je politika HDZ-a – ucjenjivanje partnera iz Trojke”, rekao je.
Upitan da li je usvajanje izmjena Izbornog zakona test za Trojku iz FBiH ili Trojku iz RS-a, rekao je:
“I jedni i drugi bi to rado prihvatili. Test je prije svega za Trojku iz FBiH, vi znate da su oni prije nekoliko mjeseci krenuli u izbacivanje SNSD-a iz vlasti, objavili su to slavodobitno, a da se prethodno nisu dogovorili sa svojim drugim partnerom HDZ-om.”
Efendić je prokomentarisao i poziv Nermina Nikšića visokom predstavniku Christianu Schmidtu da reaguje, poručujući da to nije dobro jer bi Schmidt mogao “proglasiti Čovićev Izborni zakon”.
“Ne čudi me da on poziva Schmidta jer je izabran nakon intervencije visokog predstavnika. Mene čudi da ne traži intervenciju zbog narušavanja ustavnog poretka Milorada Dodika. Schmidt bi mogao intervenisati, ali se traži intervencija tamo gdje je Ustav jasan. Zašto? Da proglasi Čovićev zakon. Ne znam šta gospodin Nikšić hoće – tu su stvari jasne, Špirić treba na dnevni red staviti tačke o razrješenju ministara.”
Nastavio je:
“Ovdje je više nego očito da Čović pokušava u dogovoru sa SNSD-om prebaciti odgovornost na Klub Bošnjaka, optužujući ih da uskraćuju kvorum za ono što su oni već uradili.”
Dodao je i da se o Izbornom zakonu ne treba raspravljati dok ne stigne pravosnažna presuda Evropskog suda za ljudska prava u slučaju Kovačević, koja propisuje jednu izbornu jedinicu za cijelu BiH. Problematična je i hitna procedura jer nema prostora za amandmane niti stručnu raspravu.
Uvođenje opozicije u vlast
Efendić je rekao da bi bilo dobro da opozicija iz RS-a sada uđe u vlast, kad već ranije nije bilo volje za to.
“Bilo bi mnogo drugačije da su ih uključili na početku, kada smo im to predlagali. SBiH je izašla iz pregovora jer Trojka nije htjela opoziciju iz RS-a. A bio je prostor – entitetska većina u PD koja bira VM. To bi bila daleko bolja situacija.”
Otkrio je i detalj iz privatnog razgovora s Nerminom Nikšićem:
“Nikšić mi je direktno rekao da mu ne pada napamet da s njima razgovara, da ne želi, jednostavno neće. Kada sam pitao zašto ne idemo s opozicijom iz RS-a, rekao je da im ništa ne vjeruje, ali izgleda da sada želi”, ispričao je Efendić.
Komentarisao je i slučaj “Viaduct”, gdje je BiH izgubila arbitražu i mora platiti milionsku odštetu:
“Da je pravosuđe u boljoj situaciji, već bi se pokrenuli procesi. Uloga Pravobranilaštva i Vijeća ministara nije zanemariva – sve su znali, a ništa nisu radili. Najgore prolazi BiH – od manjeg spora smo došli do ogromnog iznosa zbog kamata. Zašto se ne primjenjuje zakon prema kojem svako ko stvori dug treba da ga nadoknadi? Ali Dodik ima direktora UIO, a Trojka pri imenovanju nije bila svjesna šta dolazi.”
Na kraju je kazao da Stranka za BiH nema namjeru vraćati se u Vladu KS i da njihov ulazak na državni nivo nije potreban. Za kandidaturu na izborima još nije donio odluku.
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.
