
Jordan je najavio potpunu zabranu Muslimanskog bratstva, rekavši da će zatvoriti urede grupe i kazniti svaku raspravu o njoj
Jordan je u srijedu zabranio Muslimansko bratstvo, najglasniju oporbenu skupinu u zemlji, i zaplijenio im imovinu, objavio je ministar unutarnjih poslova Mazen Fraya.
Zabrana dolazi osam dana nakon što je jordanska vlada izjavila da je osujetila zavjeru članova Muslimanskog bratstva da izvedu oružane napade u zemlji, uhapsivši 16 osoba.
Nije bilo trenutačnih komentara od strane pokreta, koji je desetljećima legalno djelovao u Jordanu i ima široku podršku u većim urbanim središtima i mnoštvo ureda diljem zemlje.
Fraya je rekao da će sve aktivnosti grupe biti zabranjene i da će svatko tko promiče njezinu ideologiju odgovarati zakonom.
Ministar je najavio i drakonske mjere protiv svih koji se na bilo koji način bave Bratstvom.
Zabrana uključuje objavljivanje bilo čega od strane organizacije te zatvaranje i konfiskaciju svih njenih ureda i imovine, dodao je.
Rekao je da je “odbor za raspuštanje” dobio zadatak zaplijeniti imovinu organizacije.
Među njima je bilo zatvaranje svih ureda ili prostorija koje je organizacija koristila diljem Jordana, čak i ako ih dijeli s drugim subjektima, pod prijetnjom sudskog postupka.
Također je rekao da će svaka medijska kuća, korisnik društvenih medija ili grupa civilnog društva koja se bavi ili objavi bilo što u vezi s Bratstvom ili njegovim povezanim organizacijama suočiti s pravnim posljedicama.
Fraya je ustvrdio da je grupa pokušala prokrijumčariti i uništiti velike količine dokumenata iz svojih ureda iste noći kada je otkrivena navodna zavjera za oružani napad.
Mjere je obrazložio time da je država otkrila da je Muslimansko bratstvo skladištilo eksploziv i oružje u stambenim četvrtima i prevozilo ih između gradova, a istovremeno proizvodilo rakete te obučavalo i novačilo borce.
Fraya je rekao da nijedna država ovo ne može tolerirati. Međutim, Bratstvo je zanijekalo sve veze s navodnom zavjerom.
Skupina je međutim bila aktivna u organiziranju protesta protiv izraelskog rata protiv Gaze, koji su jordanske vlasti nedavno pokušale suzbiti.
Jordan je potpisao mirovni sporazum s Izraelom 1994., ali više od polovice njegovog stanovništva je palestinskog podrijetla, a u zemlji je bilo mnogo bijesa zbog izraelskog genocidnog ponašanja u Gazi.
Jordanski parlament svjedočio je žestokoj sjednici prošlog ponedjeljka, tokom koje su mnogi zastupnici i čelnici parlamentarnih i političkih blokova pokrenuli oštre napade na Muslimansko bratstvo i s njim povezanu stranku Front islamske akcije.
Otkako je 2011. izbilo Arapsko proljeće, odnosi između Bratstva i jordanske vlade bili su napeti, uz nekoliko prethodnih pokušaja zabrane Bratstva ili povezanih organizacija i dobrotvornih društava.
(TBT)
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.
