Skandal koji je zamalo bio zataškan dogodio se 2007. godine, kada je Schmidt kao državni sekretar za odbranu pokušao da rehabilitira nacističkog pilota Wernera Möldersa.
Pismo visokog predstavnika Christiana Schmidta upućeno Evropskom sudu za ljudska prava potvrdilo je saznanja „Slobodne Bosne“ da Schmidt nije pozvan da svjedoči u predmetu po apelaciji Slavena Kovačevića, nego je sam podnio zahtjev za učešće u ovom procesu bez saglasnosti ostalih članova PIC-a.
Iz pisma koje je objavio portal Istraga.ba jasno je da Schmidt ide da svjedoči kao treća strana s namjerom da obori presudu Kovačević.
Ubrzo nakon objave, reagirao je apelant Kovačević rekavši za televiziju Hayat: “On uopšte nije neutralan. On laže da je neutralan. On želi da zaštiti onaj sistem koji je pred Međunarodnim krivičnim sudom u Hagu utvrđen kao udruženi zločinački poduhvat koji je rezultirao etničkim čišćenjem u BiH. On taj sistem želi da zaštiti. Treba li takvom čovjeku vjerovati?”, kazao je Kovačević dodajući da je Schmidt “kao ministar poljoprivrede Njemačke stekao neko nezamislivo veliko diplomatsko iskustvo, a inače je veliki ljubitelj nacističkih ratnih pilota.”
Schmidt radio na rehabilitaciji nacističkog oficira
Schmidt je i ranije optuživan da pogoduje HDZ-u i etničkim politikama, a zbog optužbi da je visoki predstavnik u BiH nacista, hrvatski mediji žestoko su napali apelanta Slavena Kovačevića.
No, zašto optužbe da je nacista? Podsjećamo, već po dolasku Christiana Schmidta na mjesto visokog predstavnika u BiH, domaći mediji otkrili su kako je njegova politička karijera u Njemačkoj, odakle je došao u našu zemlju, bila u znaku skandala.
Javnost je upoznata kako je u Njemačkoj ostao bez pozicije ministra poljoprivrede zbog skandala sa odobrenjem korištenja zabranjenih pesticida, no 2007. godine dogodio se i mnogo veći skandal za državu koja je sistemski nastojala saprati svoju nacističku prošlost kao crnu mrlju svoje historije.
Skandal koji je zamalo bio zataškan dogodio se 2007. godine, kada je Schmidt kao državni sekretar za odbranu pokušao da rehabilitira nacističkog pilota Wernera Möldersa.
Naime, jedna kasarna njemačke vojske i borbena eskadrila njemačkog Bundeswehra dugi niz godina nosile su ime po Werneru Möldersu. Niko to nije problematizirao sve dok 2005. godine magazin Kontraste nije otkrio mračnu prošlost ovog pilota.
Mölders je, otkrio je tada magazin Kontraste, kao pripadnik zloglasne legije Kondor bio jedna od važnih figura Trećeg Rajha, između ostalog zahvaljujući jako bliskim vezama sa Hermannom Göringom, šefom nacističkog vazduhoplovstva i jednim od prvih saradnika Adolpha Hitlera.
On se, kako je otkrio ovaj medij, borio na strani nacista u Drugom svjetskom ratu, kao i ranije u Španskom građanskom ratu kao dobrovoljac. U operacijiama bombardovanja u kojima je učestvovao Molders ubijene su hiljade civila. Sam Hitler ga je nagradio najvišim odlikovanjima, a nakon pogibije proglašen je „herojem nacional-socijalizma“.
Nakon ovog zastrašujućeg otkrića, tadašnji njemački ministar odbrane Peter Struck iz SPD-a odlučio je da imena ukinuti imena kasarne i vazduhoplovne jedinice koje su dobile po Moldersu.
Dvije godine nakon toga, na scenu stupa Christian Schmidt i pokreće inicijativu za rehabilitaciju ovog nacističkog pilota. Uprkos svemu što se o njemu znalo, Schmidt je branio Möldersa, govoreći na televiziji da ovaj nacistički pilot “nema smeđih mrlji na svom prsluku”.
Time je Schmidt je, kako je pisao magazin Kontraste, prekršio rezoluciju Bundestaga u kojoj je rečeno da se neće dodjeljivati odlikovanja pripadnicima Kondor legije.
Osim skandala sa pokušajem rehabilitacije nacističkog pilota, Schmidt je učestvovao i na skupovima na kojima se gajila uspomena na nacističke trupe. Njemački javni servis je u martu 2003. godine objavio snimak na kojem se vidi kako Schmidt polaže cvijeće na kontroverzni spomenik palim borcima njemačkih brdskih snaga (Gebirgstruppe) koje su bile vrlo značajan segment vojne mašinerije Trećeg rajha, a dokumentovano je i njihovo učešće u nizu ratnih zločina.
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.