RS se mora vratiti u institucije BiH u punom kapacitetu, s ciljem provedbe reformi važnih za evropski put, kao i infrastrukturnih projekata korisnih za građane, kažu iz DEU
Oliver Varhelyi, evropski komesar za proširenje i susjedstvo, u februaru je poručio da je Evropska komisija primila zahtjeve za podršku izgradnji željezničke/putne veze na koridoru 5c, uključujući dva projekta u RS-u, ali da sporazumi, vrijedni oko 600 miliona eura, mogu doći na red tek nakon povratka potpunom funkcionisanju državnih institucija. No, Radovan Višković, premijer RS-a, prošle sedmice je poručio da će realizacija svih pet projekata koje je BiH predložila EU ići jedinstveno i naglasio da FBiH ne može biti protežirana.
Najgori problem
– Ništa nije suspendovano. Ništa ne može biti suspendovano na jednom dijelu teritorije BiH, a da teče na drugom, rekao je Višković i dodao da bi se bilo kakva, eventualna izolacija jednog entiteta, odrazila na štetu drugog.
Prof. dr. Svetlana Cenić objašnjava nam da, ako se projekat odnosi na čitavu BiH i ako je potrebna saglasnost državnih organa, onda čelnici iz RS-a mogu da ih blokiraju.
– Ali, postoje projekti za čiju realizaciju nije potrebna državna vlast, pa ću podsetiti na mnogo projekata, grantova, što je otišlo u opštine, a za šta nije bila potrebna saglasnost države, nego entiteta, koordinacija entitet – kanton. Ako su krediti iza kojih stoji država, onda, naravno, da RS može da ih blokira, ali treba da bude svesna da, u tom slučaju, ta sredstva uopšte neće ići na Parlament, u smislu da ih EU može preinačiti i da uslovi budu drugačiji. A to što RS očigledno blokira državu, blokira FBiH i blokira samu sebe, e to je onaj najgori mogući problem, paradoks da čovek jednostavno korenje, vlastito, seče i da nema pojma šta radi, ističe prof. dr. Cenić.
Ističe da sredstva koja su odobrena idu u realizaciju i da EU dobro zna sve mehanizme, zna kako može da kazni jedne, a da ne kazni druge, a znaju se i naše procedure. A iz Delegacije EU u BiH nam kažu da “postoji mogućnost izmjene odluke o obustavi finansiranja za dva infrastrukturna projekta na koridoru 5c, imajući u vidu da Komisija namjerava potpisati prateće ugovore o izdvajanjima za ove dvije investicije u vrijednosti od 600 miliona eura nakon završetka političke krize”.
Privlačenje ulagača
– Pozivamo RS da se vrati u institucije BiH u punom kapacitetu, s ciljem provedbe reformi od važnosti za evropski put, kao i infrastrukturnih projekata od koristi za bh. građane. Ekonomski i investicijski plan EU za zapadni Balkan vrijedan je 9 milijardi eura bespovratnih sredstava od Unije i potencijalno do 20 milijardi eura daljih ulaganja za cijelu regiju, te može biti transformacijska prekretnica u jačanju zajedničkog regionalnog tržišta i privlačenju ulaganja, prvenstveno kroz podršku za oblasti povezanosti, ljudskog kapitala, konkurentnosti i inkluzivnog rasta, te zelene i digitalne tranzicije. Međutim, kako bi u potpunosti iskoristila ove mogućnosti, BiH će morati ostvariti napredak u jačanju funkcionalnosti institucija, kažu iz Delegacije EU u BiH.
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.