Sve dozvole za izgradnju aerodroma u Trebinju trebalo bi da dobijemo iduće godine, a gradnja će početi 2026., rekao je u intervjuu “Glasu Srpske” direktor “Aerodroma Trebinje” Mladen Stanković.
Naveo je i da je sveobuhvatna procjena uticaja na životnu sredinu u finalnoj fazi – trenutno se vrši dopuna studije uticaja, nakon čega slijedi revizija i njeno usvajanje.
Piše: Marijana MIljić/Bjelovuk
“Novac za eksproprijaciju zemljišta obezbeđuje Srbija, koja je i investitor projekta. Do sada je otkupljeno nešto više od 36 hektara”, naveo je Stanković.
Da li je ovo samo jedno u nizu obećanja, jer su Trebinjci i Hercegovci navikli da bas na temu aerodroma dobijaju isključivo obećanja a da djela izostaju.
Stanković je dodao da je do sada izrađena kompletna planska dokumentacija, pribavljeni lokacijski uslovi za izgradnju aerodroma, završeni istražno-geološki radovi i laboratorijska ispitivanja, uklonjena zaostala minsko-eksplozivna sredstva, izrađen najveći deo studijske i projektno-tehničke dokumentacije, sprovedena strateška i prethodna procena uticaja na životnu sredinu.
“Glavni projekat za izgradnju aerodroma je u fazi usaglašavanja sa tehničkim rešenjima pristupne komunalne infrastrukture, za koju su izdati lokacijski uslovi nadležnim domaćim institucijama. Potom će se pristupiti reviziji glavnog projekta aerodroma. Na projektu su primenjivani najviši ekološki standardi i obezbeđene su sve potrebne mere zaštite životne sredine”, dodao je on.
I ključno pitanje je, šta je potrebno da bi napokon počela gradnja. Stanković uvjerava da kada se revidira potrebna dokumentacija, izda ekološka dozvola i završi eksproprijacija zemljišta, nadležnom ministarstvu će biti upućen zahtev za izdavanje građevinske dozvole za izgradnju aerodroma.
“Tu je još jedan od preduslova za izdavanje građevinskih dozvola za priključnu komunalnu infrastrukturu (pristupnu saobraćajnicu, elektroenergetski vod, priključak na gradski vodovod, kanal za odvodnju prečišćene vode sa aerodroma i optičku mrežu). Izrada projekata za ovu infrastrukturu kao i njena izgradnja u nadležnosti je institucija Srpske. Građevinska dozvola za privodni optički kabl već je izdata kompaniji “m:tel”. Projekat je kompleksan u svakom smislu. Od početka je bilo dosta izazova sa kojima smo se izborili, ukoliko bude novih, nastavićemo na isti način”, kazao je on dodavši da će aerodrom imati površinu nešto manju od 302 hektara, a na njemu će biti predviđeni svi standardni objekti koji omogućavaju nesmetan javni avio-prevoz putnika.
Stanković je naglasio da nisu tačne informacije da je promijenjena lokacija na kojoj će biti građen aerodrom.
“Ovo je još jedna u nizu dezinformacija o projektu izgradnje aerodroma u Trebinju, poput one da će terminalna zgrada aerodroma u Trebinju biti duplo veća od terminala sarajevskog aerodroma. Lokacija aerodroma je kod sela Taleža, a neto površina terminala je nešto više od 12.000 kvadratnih metara. To su lako proverljivi podaci, dostupni i u nacrtu Studije uticaja na životnu sredinu koja je od početka godine publikovana na internetu”, rekao je on.
Na zasijedanju Narodne skupštine Republike Srpske narodni poslanici diskutuju na ovu temu, gdje se našla i tačka Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o posebnom postupku eksproprijacije radi izgradnje aerodroma u Trebinju – po hitnom postupku.
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.