Opći izbori su iza nas, a kao i svaki do sad, isti će donijeti određene promjene na lokalnom nivou, kada je riječ o strukturi i sastavu vijećnika.
Posebno će zanimljivo ove godine biti u Bihaću, gdje je vladajuća stranka PoMAK ove godine prvi put samostalno nastupila na Općim izborima i ostvarila zapažen razultat. Ukoliko bude kako su građani izabrali, PoMAK bi mogao da doživi mnogo problema, u zadržavanju vlasti u Bihaću, pozicije gradonačelnika, ali i ugrozi svoju budućnost.
Naime, trenutnu većinu u Bihaću čine službeno SDA-PoMAK i Nezavisni klub Una, koji broje ukupno 15 vijećnika, a do sada su im se pridodavali SBB i Narod i Pravda. Međutim, nakon općih izbora, loših lokalnih rezultata, ali i ujedinjena opozicije, za očekivati je zaokret u politici lokalnog SBB, ali i Naroda i Pravde, kojima flert sa savezom koji predvodi SDA donio lošije rezultate pa skoro za 50% u odnosu na prije dvije godine.
Vrijedno je napomenuti da tzv. preletači većinu drže i na nižim nivoima, iako se to predstavljalo kao praksa za više nivoe, a cijenu svoje podrške je ni manje ni više naplatila dosadašnja vijećnica Nezavisng kluba Una, ali i buduća zastupnica u Skupštini USK, Rusmira Konjević. Nakon što Konjević preuzme mandat u Skupštini USK, s obzirom da je u Gradsko vijeće ušla sa liste SDP, vladajuća većina gubi jedan glas, te sa službenih savezničkih 15 idu na 14 vijećnika, te će u narednom periodu morati da isplivaju oni koji ipak podržavaju i učestvuju u vlasti sa savezom SDA-PoMAK. Da li će to raditi SBB, čiji predsjednik je raspustio sve organe stranke zbog lošeg rezultata, ostaje nam da vidimo.
Podsjetimo, sjednica Gradskog vijeća nije održana od konca mjeseca jula, a već smo u drugoj polovini oktobra. Očita kriza vlasti u Gradu Bihaću, dok se problemi nagomilavaju. Ono što bi najveći problem vladajućima mogao predstavljati je preuzimanje mandata u Skupštini USK od strane gradonačelnika Fazlić Šuhreta, koji je najavio u toku kampanje da će to uraditi ukoliko ne bude imao potrebnu podršku da sastavi Vladu, što implicira da on odlazi za pozicije gradonačelnika u bilo kojem slučaju.
Protekli rezultati na Općim izborima su pokazali da stranka koju predvodi Fazlić nema kapaciteta da ponovi rezultat bez Fazlića, jasno se to vidjelo u rezultatima za Predstavnički dom Parlamenta FBiH gdje je PoMAK bez Fazlića imao manje od 3.500 glasova u Bihaću, što je nedovoljno za ponavljanje dosadašnjih uspjeha. Svjesni nemoći i nepostojanja kakve takve alternative Fazliću, za očekivati je i da se gradonačelnik predomisli, pa u naredne dvije godine da pokušaku iskristalizirati nasljednika.
Ovo daje šansu Ujedinjenoj opoziciji, jer u eventualnim vanrednim izborima ili redovinim 2024. godine, ukoliko budu imali zajedničkog kandidata više nego izgledne su šanse da nemaju konkurenciju u borbi za lokalnu vlast u Gradu Bihaću. O principima lokalne vlasti, obećanjima, isupnjavanju istih, radu Gradskog vijeća, javnih preduzeća i ustanova, čitajte u narednom periodu na portalu dijasporainfo.net.
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.