Poslanik CDU-a u njemačkom Bundestagu, Stefan Kauffman, uputio je izvinjene na twiteru zbog čestiteke koju je uputio povodom 9. januara Dana Republike Srpske.
Nakon brojnih prozivki medija u FBIH i korisnika twittera Kauffman je napisao da mu nije bila namjera da uvrijedi bilo koga.
-Nisam bio svjestan kakve će negativne asocijacije proizvesti moj pozdrav. U svakom slučaju, uopšte mi nije bila namjera povrijediti osjećaje Bosanaca. Predan sam miru u BiH i protiv sam svih zaborava”, napisao je na svom Twitter nalogu Stefan Kauffman, poslanik CDU-a u njemačkom Bundestagu.
Es war mir nicht bewusst, welche negativen Assoziationen dieser Gruß auslöst. Es war jedenfalls überhaupt nicht meine Absicht, die Gefühle der Bosnier zu verletzen. Ich setze mich für ein friedliches Bosnien-Herzegowina ein, gegen das Vergessen.
— Stefan Kaufmann (@StefanKaufmann) January 10, 2021
-Izvinio sam se i rado ću to ponoviti ovdje. Dan je pogrešan. Ali pretpostavljam da će Dayton, svjestan onoga što se dogodilo i nikada ne smije zaboraviti, biti prepoznat kao polazna točka za daljnje napore na pomirenju, napisao je Kaufman u odgovoru na twit korisnika Krste Lazarevića.
Ich habe mich entschuldigt und tu es hier gerne auch nochmals. Der Tag ist falsch. Aber ich gehe schon davon aus, dass im Bewusstsein dessen, was geschehen ist und niemals vergessen werden darf, Dayton als Ausgangspunkt für weitere Versöhnungsbemühungen anerkannt wird.
— Stefan Kaufmann (@StefanKaufmann) January 10, 2021
-U sklopu božićnog posjeta, spontano sam se dao zavesti u ovu videoporuku, a da se nisam osvrnuo na okolnosti godišnjice. To je bila pogreška, kaže Kaufman u narednom odgovoru.
Ich habe mich im Rahmen eines Weihnachtsbesuches spontan zu dieser Videobotschaft „verleiten“ lassen, ohne die Umstände des Jahrestages zu reflektieren. Das war ein Fehler.
— Stefan Kaufmann (@StefanKaufmann) January 10, 2021
Kaufman se nakon oštrih reakcija izvinio te je također voljan i da donira novac memorijalnom centru Srebrenica.
Ustavni sud BIH je 2016. godine proglasio je neustavnim ovaj praznik ali ga je Republika Srpska nastavila obilježavati. Presuda je donesena nakon apelacije koju je uputio Bakir Izetbegović a to je po mnogim ocjenama dodatno produbilo nacionalne podjele u Bosni i Hercegovini iz čega su profitirale nacionalne stranke uključujući i SDA.
Milorad Dodik je sedam dana pred izbore 2016. proveo referendum na koji je izašlo 55% građana RS i potvrdilo da 9. januar ostaje praznik. Na izborima sedam dana kasnije Dodik je ostvario apsolutnu pobjedu i od tada kreće njegov ponovni politički uspon nakon što je ozbiljno uzdrman 2012. i 2014. godine.
RS je izbrisala 9. januar iz Zakona o praznicima da bi provela odluku Ustavnog suda BIH a onda donijela poseban Zakon kojim je ovaj dan proglašen Danom Republike Srpske.
Od tada proslave 9. januara su puno grandioznije a na Trgu Krajine u Banjaluci održava se parada pripadnika policije.
Sa druge strane, ova proslava svake godine izazove lavinu negodovanja u FBIH a brojni mediji i političari proslavu poistovjećuju sa veličanjem ratnih zločina.
Navedeni tekstovi ne predstavljaju stavove portala. Svi izraženi stavovi i mišljenja su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika portala.