Nakon što su u Teočaku smrtno stradala tri člana porodice zbog trovanja ugljen-monoksidom jer su koristili agregat usljed nestanka električne energije, Anisa Mahmutović iz Sapne govorila je o tome zašto se godinama ne rješava problem snabdijevanja strujom u rubnim opštinama Tuzlanskog kantona.
Sapni i Teočaku nikada poslije rata nije obezbjeđen rezervni priključak koji bi bio korišten kada dođe do kvara. Tokom ljeta su i po 40 sati bez struje, a Nove godine nerijetko dočekuju u mraku.
Ispričala je Anisa šta je do sada poznato o tragediji u Teočaku.
“To su mala naselja gdje su ljudi kao porodica, srođeni jedni s drugima. Kada nema nekog uvijek se primjeti da neko fali. Komšije su ušle u garažu. Vidjeli su da je bio upaljen agregat, kako rekoše i mobitel na kojem je bila upaljena baterija. Kroz garažna vrata se moglo ući u kuću gdje su pronašli porodicu Čeliković. Iz Tužilaštva TK kažu da se pretpostavlja da se radi o gušenju plinovima iz agregata to je ono što je do sada potvrđeno”, ispričala je ona.
Sa viših nivoa niko nije izrazio saučešće
Skupština TK je, kaže ona, svoje zasjedanje počela minutom šutnje, dok drugi nivoi vlasti se prave kao da se ništa nije desilo.
“Niko sa nivoa FBiH nije izrazio saučešće iako nose odgovornost. Oni imenuju menadžment Elektroprivrede BiH, Vijeće ministara BiH imenuje menadžment Elektroprenosa BiH i niko ne osjeća odgovornost nije izjavio saučešće i nije priomijetio da se ovo desilo”, ukazala je ona.
No nije bio problem samo sa strujom.
“Put Tuzla-Bijeljina koji iz Teočka vodi ka Tuzli do UKC bio neprohodan. Sanitet nije mogao da prođe sa pacijentima”, rekla je ona.
Izrazito nezazvijene opštine
Podsjetila je Anisa da je Sapna do rata bila u sastavu Zvornika, a Teočak je u sastavu opštine Ugljevik.
“Ne postoji interes Sarajeva, ali ni naročito Tuzlanskog kantona da se ove općine razvijaju. Dominantno stanovništvo je 50-60 godina jer je moja generacija otišla u Njemačku i Austriju i ovdje nema nešto mladih i ovdje dolaze na odmore. Elektroprivreda BiH svoju odgovornost prebacuje na Elektroprenos BiH koji kažu da su problem imovinsko-pravni odnosi što nikako nije tačno”, navela je Anisa.
Rješenja za normalnu opskrbu strujom
Dok Elektroprivreda BiH i Elektroprenos prebacuju odgovornost, rješenje postoji, objasnila je Anisa.
“Sapna bi bila prikopčana na infrastrukturu koja već postoji u Kalesiji i samo bi ona bila rekonstruisana. Teočak je osigurao prostor za trafo i samo je bilo potrebno da ga Elektroprenos izgradi”, navela je ona.
N1
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.