
Zašto je Čović konačno skinuo svoju secesionističku masku?!
Dragan Čović očito procjenjuje da Milorad Dodik pobjeđuje ‘političko Sarajevo’ , a u takvom ishodu bi mu hrvatski radikali ‘odrubili glavu’ što i on nije iskoristio šansu da reinkarnira Herceg Bosnu.
FOTO: Balkan X portal
Pa i nije predsjednik HDZ-a Dragan Čović u intervju za radikalni Hrvatski tjednik, u kojem je za sadašnju ustavnu krizu najviše optužio ‘političko Sarajevo’, u tom istom Sarajevu izazvao toliku buru i reakcije na ovakve podle optužbe.
ČOVIĆ JE SAMO SKINUO MASKU
Možda je to stoga što je intervju u biti politički koretna politička analiza trenutnih loših političkih odnosa među stranačkim partnerima u Bosn i Hercegovini, osim u onom djelu gdje Čović preferira federalizaciju države, što bi u konačnici trebalo donijeti i treći entitet kao federalnu jedinicu sa hrvatskim predznakom.
Dok su sarajevski, to jeste bošnjački politički lideri, relativno blago reagirali na ovaj intervju Milorad Dodik ga je srčano podržao interpretirajući Čovićev koncept ferealizacije kao put ka konačnoj podjeli države u kojoj „niko nikome neće smetati“.
Ipak bi se odsustvo šoka i nevjerice koju je trebao izazvati Čovićev intervju mogao pripistai činjenici da ‘političko Sarajevo’, kako bošnjačke političke lidere vole prestavljati banjalučki imostarski mediji, davno sponaznalo tajne Čovićeve političke ciljeve, te da ih njegova izjava o trećoj federalnoj jedinici uopće nije iznenadila.
Samo nekoliko sedmica ranije Čović je negirao bilo kakav secesionizam u politici HDZ -a. „Gluho bilo, kad ste čuli ijednu takvu riječ od nas?“ odgovorio je Čović na upit novinara da prokomentira prozivku jednog američkog senatora u kojoj ga strpao u isti koš sa otvorenim secesionistom Dodikom.
Tako da se stiče utisak da se ‘političko Sarajevo’ zadovoljilo komentarom kojeg je dao predsjednik SDP-a i federalni premijer Nermin Nikšić: „Ne, na tako nešto nikad nećemo pristati!“
Nikšićeva izjava i jeste relevatna jer jeČovićev koalicioni partner, pa bi stoga Čović prvo sa Nikšićem terbao dogovriti verziju i proceduru usvajanja Izbornog zakona kojom bi on bio toliko zadovoljan da bi odustao od federalne jedinice kao trećeg hrvatskog entiteta.
Odnos i partnerstvo Nikšića i Čovića je puno političkih i ideoloških kontroverzi, tako da je nemoguće pretpostaviti situaciju u kojoj bi se njih dvojica usglasiliu politici, osim kad su u pitanju kadroviranje i raspodjela budžetskog novca.
Prvo, pošto je Nikšić ignorirao pregovore Izbornom zakonu u Neumu, koje je kordinarala Američka ambasada u kordinaciji sa predstavnicom EU, kako je moguće sad od njega očekivati da uđe u takav problem, posebno ako zna da je Bakir Izetbegović izgubio vlast zbog odbijanja da udovolji Čoviću.
Čak šta više, Čović dodatno otežava Nikšiću jer se solidarizira sa Dodikom. Tako da nema tog predstavnika u poniženom ‘političkom Sarajevu’ da na njega ne bi bila bačena nacionalna anatema ako bi pokazao popustljivost prema Čoviću.
ČOVIĆEV AUTOGOL
Ina koncu, ko bi se u ozlojeđenom ‘političkom Sarajevu’ usudio povjerovati Čoviću da bi odsutao od zathjeva za trećim entitetom nakon što bi mu se,eto,i udovoljilo sa Izbornim zakonom, ako se on do sada ponašao po sistemu „daš mu prst,on hoće i ruku“.
Sve ovo je bilo i više nego poznato i jasno samom Čoviću prije nego se odlučio dati ovako provokativan intervju za ‘političko Sarajevo’. Stoga ostaje nejasno šta mu je bio cilj i motiv da u ovom trenutku ‘skine masku’ i otvoreno istupi sa krajnje desnih (secesionističkih) pozicija.
Nema sumnje da je Čović to učino jer procjenjuje da Dodik pobjeđuje u ovoj političkoj krizi i da bi mu u takvom ishodu njegovi ekstremisti ‘odrubili glavu’ što i on nije bar pokušao iskoristi šansu da progura treći entitet, donosno reinkarnira Herceg Bosnu.
Odakle Čoviću takve procjene ako se po općem dojmu iz medija i političkim trendovima u EU i regionu ne može donijeti takav zaključak, to je teško dokučiti.
Istoga dana su visoki predstavnik Cristian Schmidt i hrvatski premijer Andrej Plenković dali izjave koje ne idu u prilog takvim Čovićevim procjenama. Plenković je iskazao zabrinutost zbog Dodikovog secesionizma, a Schmdi zagovara formiranje nove koalicije na državnom nivou, dakle bez Dodika, kako bi pregovori BiH i EU bili nastavljeni.
A sam dan prije Čovićevog istupa njemački mediji su obznanili da će demokršćanski političar Johann Wadephul biti novi ministar vanjskih poslova Njemačke. Po ocjena analitičara on je stari znanac političara sa Balkana i stoga procjenjuju da će Schmidt u njemu imati snažnu podršku.
Stoga bez obzira na dalji razvoj događaja u Bosni i Hercegovin ovaj Čovićev istup semože ocijeniti kao njegov veliki auto-gol.
(TBT
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.
