Pandemija krona virusa uveliko se odrazila na mentalno zdravlje stanovništva. Dugotrajna socijana izolacija, izbjegavanje druženja i strah od neizvjesnoti, sve je to utjecalo na pojavu anksioznosti i drugih psihičkih smetnji kod velikog broja ljudi, a samim time stavilo pred nove izazove stavilo i zdravstvene profesionalce koji se bave ovim oblastima. Iz Centra za mentalno zdravlje Doma zdravlja Tuzla ističu da je najveći problem bilo odgovoriti zahtjevima na samom početku pandemije.
„Prošle godine smo se poslije marta uspjeli organizovati u smislu da radimo normalno i uspjeli smo održavati socio terapije i art terpaije, a pridržavajući se svih preporuka, a to smo uspjeli tako što smo povećali broj grupa i smanjali broj korisnika po grupama“ rekao je Zlatko Kalabić, neuropsihijatar i šef Centra za mentalno zdravlje Tuzla.
Kada je u pitanju pogoršanje mentalnog zdravlja i stanja jedan od problema koje je donijela pandemija korona virusa jeste to da je povećan broj pacijenata mlađe populacije koji se u centre za mentalno zdravlje javljaju sa pogoršanim mentalnim zdravljem.
„Ono što bih ja preporučio este što više da djeca provedu sa roditeljima, da ne budu sami, da se druže, da se šetaju, a odraslim bih preporučio da puno ne prate vijesti i da nalaze neke aktivnosti i da se što više izlazi u prirodu i da se druže u okviru porodice pridržavajući se svih epideimiloških mjera“ dodao je Zlatko Kalabić, neuropsihijatar i šef Centra za mentalno zdravlje Tuzla
Pogoršanju mentalnog zdravlja osim pandemije uzrokovala je teška ekonomska i politička situacija. Upravo zbog toga jako je bitno da se rješavanju tog problema pristupi zajedno sa korisničkim udruženjima. U povodu toga unapređena je saradnja Udruženja za uzajamnu pomoć u duševnoj nevolji TK „Feniks“ Tuzla i Centra za mentalnu zdravlje Tuzla u partnertsvu sa Švedskom nacionalnom asocijacijom za socijalno i mentalno zdravlje RSMH koji zajednički rade na temi „Izazovi mentalnog zdravlja u vrijeme pandemije“ . Kako ističu, prvi korak ka očuvanju mentalnog zdravlja jeste na vrijeme prepoznati probleme.
„Problemi koje ovo oboljenje i ova situacija koje je pandemije izazvala u domenu mentalnog zdravlja ogledaju se na više različitih načina prije svega na strah i anksioznost“ naglasio je Bojan Šošić, član Stručnog odbora Udruženja za uzajamnu pomoć u duševnoj nevolji TK „Feniks“ Tuzla
Problemi na psihičkom planu kod oboljelih su proprocijalni težini kliničke slike, a da bi se spriječilo pogoršanje u domenu mentalnog zdravlja treba reducirati i vjerovatnoću da ta klinička slika bude teška. To je moguće vakcinacijom što većeg broja stanovništva, poručuju stručnjaci.
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.