
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić u najnovijem medijskom nastupu izazvao je burne reakcije izjavom u kojoj je potencijalno hapšenje Milorada Dodika uporedio s ubistvom srpskog svata Nikole Gardovića 1992. godine na Baščaršiji – događajem koji se često navodi kao jedan od prvih znakova krvavog raspada bivše Jugoslavije.
Gostujući na televiziji News Max Balkans, Vučić je u odgovoru na pitanje novinarke iz Sarajeva upozorio da bi hapšenje entitetskog predsjednika RS-a predstavljalo, kako je rekao, “katastrofu za Bosnu i Hercegovinu”, te je takvu mogućnost povezao s početkom rata u BiH.
– Ne zaboravite da je sukob u BiH počeo kada je ubijen svat na Baščaršiji Nikola Gardović. Ne bih želio da nam se dogodi bilo kakav sukob i dat ću sve od sebe da nam se nikada više ne dogodi. Jer mi smo sestre i braća i mi moramo zajedno živjeti – izjavio je Vučić, aludirajući da bi se sličan scenarij mogao ponoviti ukoliko pravosudne institucije BiH sprovedu zakon.
Dejton kao politička moneta
Vučić je ponovo naglasio da Srbija “strogo poštuje svaki zarez Dejtonskog sporazuma”, dok istovremeno pruža kontinuiranu političku, institucionalnu i javnu podršku Miloradu Dodiku – političaru koji je pravosnažno osuđen u prvom stepenu za nepoštivanje odluka Ustavnog suda BiH i narušavanje ustavnog poretka države.
– Srbija se od početka do danas striktno drži Dejtonskog sporazuma. Ali Dejtonskog sporazuma, ne iskrivljenih želja sarajevskih političara, čije tvrdnje morate ponavljati. Milorad Dodik nije kriv za mnoge od stvari za koje ga optužujete – rekao je Vučić.
U više navrata pokušao je predstaviti Srbiju kao stabilizirajući faktor u regionu, te kritikovao političare iz Sarajeva za navodnu netrpeljivost prema Srbima i zvaničnicima iz Beograda.
Retorika upozorenja ili prikrivena prijetnja?
Iako je Vučić izjavio da ne želi miješanje u unutrašnje poslove BiH, njegovi javni istupi sve češće prelaze granicu diplomatskog rječnika, a posebno zabrinjava povlačenje historijskih paralela koje u javnosti ostavljaju dojam prikrivene prijetnje.
Upoređujući sudske procese protiv Dodika s događajem iz 1992. godine, Vučić ne samo da relativizira rad pravosuđa BiH, već dodatno podgrijava međuetničke tenzije, sugerirajući da bi legitimne pravne odluke mogle imati iste posljedice kao i oružani sukobi.
– Hapšenjem Dodika i oni koji govore da se mora pucati, da se puca u meso – kao što govore pojedini zastupnici i zvaničnici iz Sarajeva – time se puca u mir, a ne samo u Dodika. Time se ne traži samo njegovo hapšenje, već se traži sukob sa srpskim narodom. Onaj ko to ne vidi i ne razumije, ne treba opstati na političkoj sceni – poručio je Vučić.
Samohvala i međunarodni kontakti
U pokušaju da odbaci kritike o negativnoj slici Srbije u svijetu zbog podrške Dodiku, Vučić je nizao imena svjetskih lidera s kojima je, kako tvrdi, u redovnoj komunikaciji. Istakao je svoje kontakte s Macronom, Ursulom von der Leyen, Trumpom, Putinom, Zelenskim i drugima, pokušavajući na taj način osporiti ocjene da Srbija zbog njegove politike trpi međunarodnu reputaciju.
– Moj ugled i ugled Srbije je neuporedivo veći od onih koji me kritiziraju. Samo što ti ljudi ne mogu sebe pogledati u ogledalo – rekao je Vučić.
Zaokret u retorici ili nastavak destabilizacije?
Iako se deklarativno zalaže za mir i dobre odnose sa Bošnjacima – koje je više puta nazvao “sestrama i braćom” – Vučićeve izjave iz dana u dan sve više se doimaju kao poruke za unutrašnju upotrebu, s ciljem jačanja nacionalističkog sentimenta unutar Srbije i Republike Srpske. Izjave koje povezuju sudske procese sa simbolima ratnih početaka nisu ni konstruktivne ni odgovorne – posebno u osjetljivom i još uvijek krhkom političkom ambijentu BiH.
S obzirom na to da se Dodikovo moguće hapšenje više ne nalazi samo u sferi teorije, već potencijalne realnosti, Vučićeva izjava – u kojoj jedan pravosudni čin poistovjećuje s pokretanjem krvavog sukoba – izaziva ozbiljnu zabrinutost, kako unutar BiH, tako i među međunarodnim akterima koji prate situaciju.
BiH se, čini se, i 30 godina nakon rata suočava s istim pitanjem: hoće li mir zavisiti od poštivanja zakona – ili od straha od onih koji zakon ne priznaju?
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.