
Bosna i Hercegovina se suočava s mogućnošću novog međunarodnog arbitražnog spora, koji bi budžetske obaveze mogao uvećati za više od 200 miliona konvertibilnih maraka. Investitor iz Hrvatske, kompanija Kermas Energija sa sjedištem u Zagrebu, priprema tužbu protiv BiH zbog jednostranog raskida koncesionog ugovora za izgradnju vjetroparka Trusina u blizini Nevesinja, koji je izvršila Vlada Republike Srpske.
Ugovor raskinut u momentu zaključenja aneksa
Kermas Energija, većinski vlasnik firme Eol Prvi iz Nevesinja, potpisala je s Vladom RS još 2012. godine ugovor o koncesiji za gradnju i korištenje vjetroparka. Tokom godina potpisano je nekoliko aneksa ugovora, kojima su definisani rokovi i dodatne obaveze. Međutim, u martu 2019. godine Vlada RS jednostrano je raskinula ugovor, i to – kako tvrdi investitor – upravo u trenutku kada je bio u završnoj fazi zaključenja novi aneks kojim bi se produžio rok izgradnje do kraja 2020. godine.
Iz Kermas Energije ističu da su uredno ispunjavali sve obaveze iz ugovora, te da raskid nije imao zakonsko utemeljenje. Tvrde i da je Vlada RS, prikrivajući relevantne informacije, podnijela prijedlog Narodnoj skupštini RS da po hitnom postupku usvoji izmjene Zakona o obnovljivim izvorima energije, što je dodatno otežalo realizaciju projekta.
Potencijalna arbitraža pred ICSID-om
Zagrebačka kompanija, koju zastupa advokatska kancelarija Baroš & Partners, priprema arbitražnu tužbu pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicionih sporova (ICSID) u Washingtonu. Pravna osnova za ovu tužbu nalazi se u bilateralnom ugovoru o zaštiti investicija između BiH i Hrvatske, potpisanom 1996. godine, kao i u njegovim naknadnim izmjenama.
Prema podacima iz Pravobranilaštva BiH, Kermas Energija je već odbila prijedlog Vlade RS za produženje roka za mirno rješavanje spora, ali ostavlja prostor za dogovor, ističući da je i dalje otvorena za sporazumno rješavanje spora – bilo kroz povrat koncesije ili isplatu traženog iznosa.
Gubitak veći od 100 miliona eura?
Prema tvrdnjama investitora, raskid koncesije nanio im je direktnu štetu od preko 100 miliona eura, koliko iznosi njihova procjena izgubljene dobiti. Smatraju da su domaće institucije prekršile ne samo domaće zakone, već i međunarodne konvencije koje štite strane investitore.
Situacija podsjeća na slučaj “Viaduct”, kada je zbog slične odluke vlasti RS, BiH morala isplatiti značajna sredstva na osnovu međunarodne arbitraže.
Ukoliko tužba Kermas Energije bude podnesena i prihvaćena, iznos odštete mogao bi biti jedan od najvećih u dosadašnjoj praksi protiv BiH.
Spor oko vjetroparka Trusina otvara brojna pitanja o pravnoj sigurnosti stranih investicija u BiH, posebno u entitetima. Investitori traže pouzdan institucionalni okvir, a slučajevi poput ovog dodatno narušavaju povjerenje i šalju negativnu poruku potencijalnim ulagačima. Kako će se situacija dalje razvijati zavisit će, prije svega, od spremnosti entitetskih i državnih institucija da iznađu kompromisno rješenje prije ulaska u skupi i dugotrajan arbitražni proces.
Post Views: 7
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.
