
Snimke uništenja Su-30 obilaze svijet
Ukrajina je uspješno oborila dva ruska borbena zrakoplova Su-30 koja su bila poslana da presretnu njihove pomorske bespilotne površinske letjelice (USV) u Crnom moru.
Radi se o ukrajinskom dronu Magura V7, naoružanom raketom Sidewinder, prenosi Naval News.
Prva informacija koja se u subotu pojavila govorila je o jednom srušenom ruskom Su-30, NATO oznake Flanker, u petak.
Ipak, prema ukrajinskim tvrdnjama, pomorski dron zapravo je oborio dva Flankera.
Naime, načelnik ukrajinske vojne obavještajne službe (HUR), general-pukovnik Kirilo Budanov, izjavio je za specijaliziranu obrambenu stranicu The War Zone da je pogođen i drugi ruski avion, iako za taj napad ne postoji snimka.
Budanov je rekao da je HUR oborio dva višenamjenska lovca Su-30, koristeći infracrveno navođene zrak-zrak rakete AIM-9 Sidewinder, koje su ispalile dvije bespilotne pomorske letjelice Magura-7, prenosi Newsweek.
Ovo je prvi put u povijesti da su borbeni zrakoplovi srušeni pomorskim dronovima, no prema Naval Newsu, vjerojatno neće biti i posljednji.
Neke informacije i izjave sugerirale su da se radilo o dronu Magura V5, ali Naval News navodi kako može potvrditi da se radilo o većem mornaričkom dronu, Magura V7, te da je ovo prvi put da je ta verzija javno otkrivena. Također potvrđuju da su korištene rakete Sidewinder.
Magura V7 znatno se razlikuje od dronova koji su prethodno korišteni za nošenje raketa Sea Dragon. V7 je zapravo povećana verzija modela V5, koji se koristio za udare eksplozivnim punjenjem na neprijateljske brodove. Magura V7 dugačka je oko 8 metara, dok V5 ima duljinu od 5,5 metara.
V7 ima razvijenije sposobnosti u odnosu na verziju s raketama Sea Dragon, koja se može smatrati prototipom. Dron je bolje dizajniran i konstruiran, ali nije jasno je li isključivo naoružan raketama Sidewinder ili može nositi i drugo naoružanje.
Magura V7 dijeli slične linije s verzijom V5, ali ima preoblikovan pramac. Ta karakteristika sugerira bolje ponašanje na moru, što je posebno korisno za operacije tijekom zime. Na plovilu se vidi nekoliko komunikacijskih antena i senzora, a čini se da u pramcu nema eksplozivnog punjenja zbog nedostatka udarnih detonatora, iako bi se to moglo konfigurirati.
Ovaj uspjeh ukrajinskih bespilotnih površinskih letjelica, zaključuje Naval News, ne može se dovoljno naglasiti jer predstavlja prekretnicu i ponovno pisanje pravila pomorskog ratovanja.
Kurir.rs / Jutarnji list / Balkan X portal
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.
