Kompleksan pacijent, pojam koji ne poznajemo, a koji je svugdje oko nas.
I koji i sami možemo postati danas, sutra. Struktura obitelji je promijenjena, sve je više samačkih i staračkih kućanstava, mladi su otišli trbuhom za kruhom, a sve duže živimo. Kad se razboliš, zaliječiš, operiraš, dobiješ terapiju štogod, što s onima koje kući nema tko dočekati? Koji su postali teško pokretni ili nepokretni, kojima nema tko dodati čašu vode, promijeniti pelenu, odvesti na kontrolu… Sve to čini ovo “kompleksan” u ovom pojmu.
Pojmu koji će nam s obzirom na demografske i ekonomske učinke, biti sve učestaliji i prisutniji. Kad te saniraju u bolnici, nitko ne zna kamo odlaziš, u kakve uvjete, razumiješ li kako koristiti ili nabaviti propisano pomagalo, imaš li kako doći do toga, što ćeš jesti…
Osim medicinske, pacijentu treba i socijalna anamneza, jasna je poruka dr. Jelene Šakić Radetić. Upravo ova liječnica iz Doma zdravlja Osječko baranjske županije na prvoj je liniji da sustav prepozna i stvori uvjete cjelovite skrbi za kompleksne pacijente.
Kako žive Miroslav i Katica Felcan nakon njezina moždanog udara, pogledajte što znači biti kompleksan pacijent.
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.