
Hamza Višća, vojno-politički analitičar, govorio je za portal o nedavnom pokušaju privođenja Radovana Viškovića, premijera bh. entiteta Republika Srpska, te odgovorio na pitanja što se krije iza pokušaja povratka Darka Ćuluma na mjesto čelnika SIPA-e.
Višća se osvrnuo i na poteze aktualne vlasti na državnoj razini kada je u pitanju zaštita državnog poretka u jeku najteže političke krize od Daytona do danas.
Iz vlade bh. entiteta Republika Srpska potvrđeno je da su specijalne jedinice policije Brčko distrikta BiH pokušale uhapsiti premijera RS Radovana Viškovića na području Distrikta. U isto vrijeme šef bh. diplomacije Elmedin Konaković poziva EUFOR da pomogne u privođenju bjegunaca od pravde Milorada Dodika, Nenada Stevandića i Radovana Viškovića.
Kako komentirate ovaj slučaj i jesu li bh. političari sebi previše dali za pravo vršeći pritisak na institucije zarad vlastite promocije i populizma?
-Nažalost, kod nas su samo separatizam i udruženi zločinački poduhvat dugoročne i rekao bih stvarne politike djelovanja političara i političkih subjekata, a svi ostali se bave uglavnom dnevno-političkim pitanjima i vlastitim imidžom na društvenim mrežama. Pošto na tim istim mrežama javnost i botovi pribijaju na stub srama SIPA-u, Tužilaštvo i EUFOR, pritisku se pridružuju i političari, očekujući da ne samo prikupe koji poen, nego i da fokus javnosti usmjere daleko od vlastitog nerada.
Pokušaj hapšenja Radovana Viškovića je demonstracija postojanja volje da se izvrši naređenje nadležnog suda, a neuspjeh je odraz izostanka potrebne koordinacije policijskih agencija u praćenju osoba sa potjernice i planiranju njihovog hapšenja. Slanje kolone vozila bez štićene osobe ukazuje da je pomaganje izbjegavanja hapšenja traženih osoba osmišljena i organizirana protivzakonita radnja nosioca i izvršilaca separatističke politike
U nekoliko navrata ste upozoravali da je na sceni državni udar koju provodi entitetska vlast u RS-u. Je li vladajuća garnitura političara na državnoj razini skupa s tužiteljstvom dorasla zadatku kada je u pitanju zaštita države?
-Bojim se da ovdašnji političari uporno demonstriraju nekompetentnost da se bave svojim poslom, i da sve uglavnom svode na ostvarivanje uticaja na zakonodavnu i sudsku vlast, mimo uobičajenih procedura demokratskog odnosa izvršne, zakonodavne i sudske vlasti. Istovremeno u izvršnoj vlasti se ponašaju neodgovorno.
Jer, kako drukčije shvatiti da su dozvolili situaciju potpunog obezglavljivanja SIPA-e, nedovoljnu popunjenost, pa i opremljenost, svih sigurnosnih agencija, a saradnju sa međunarodnim institucijama poput EUFOR-a i NATO-a sveli na traženje da rade posao naših agencija. Visoki dužnosnici se hvale da su osam puta tražili u Briselu razmještanje međunarodnih snaga u distriktu Brčko, umjesto da se izbore za bolji budžet i popunu sigurnosnih agencija, ili efikasnije krizno upravljanje istim
Smatrate li da je povratak odbjeglog Darka Ćuluma na čelo SIPA-e dobar potez, ili se iza svega kriju nove političke igre i je li tužilaštvo trebalo pokrenuti postupak protiv Ćuluma zbog napuštanja čelne pozicije u SIPA-i?
-I odlazak i najavljeni povratak gospodina Ćuluma na dužnost direktora SIPA-e su dio planiranog procesa ostvarivanja separatističke politike. Odlazak je učinio SIPA-u manje efikasnom, a povratak se može posmatrati kao pokušaj uspostavljanja dijaloga separatista sa ostatkom vlasti. Odlazak je bio neprofesionalan, najavio ostavku i otišao, ovlasti je prenio na svoje savjetnike, a savjetnici nemaju nikakvu ulogu, niti im se može dati uloga u lancu upravljanja i kontrole sigurnosnom agencijom. Prihvaćanje njegovog povratka obezvređuje eventualno skoro postavljanje njegovog zamjenika, koji bi u Ćulumovom odsustvu imao i njegove kompetencije.
Nadležna tijela unutar SIPA-e i Ministarstva sigurnosti su već trebala pokrenuti postupak utvrđivanja odgovornosti za višednevni ne dolazak na posao pomenutog gospodina.
POTPUNI PREOKRET: Darko Ćulum se predomislio, želi se vratiti na čelo SIPA-e… | Slobodna Bosna
Svjedočili smo nemilim scenama ispred zgrade vlade bh. entiteta RS u Istočnom Sarajevu, kada su pripadnici MUP-a RS zaprijetili službenicima SIPA-e koji su pokušali uručiti nalog za privođenje Miloradu Dodiku. Kakva je, prema vašem mišljenju, sudbina svih onih koji štite bjegunce od pravde i ne dozvoljavaju provedbu zakona i izvršenje zadatka po centralnoj potjernici?
-Tu je situacija sasvim jasna. Radi se o krivičnom djelu pomaganja osobi u bjekstvu od organa gonjenja, te ometanje službenih osoba u vršenju službe. Na potezu je tužilaštvo sa optužnicom, kako prema identifikovanim pripadnicima entitetskog MUP-a i nekih drugih sigurnosnih agencija, tako i prema njihovim naredbodavcima
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.
