Iako mnogi ne mogu bez njega, znanstvenici počinju shvaćati da ibuprofen u nekim situacijama možda nije najbolje rješenje. Evo kada mu trebate reći ne.
Ako imate bolesti srca
Dok male doze aspirina mogu pomoći u sprječavanju srčanog udara, drugi lijekovi protiv bolova iz obitelji nesteroidnih protuupalnih lijekova (NSAID), koji uključuju ibuprofen, povezani su s većim šansama za srčani ili moždani udar.
Ako uzimate lijekove protiv zgrušavanja
Antikoagulansi i antitrombociti sprječavaju zgrušavanje krvi. Antikoagulansi se obično propisuju osobama s visokim rizikom od moždanog udara ili onima koji su patili od plućne embolije. Antitrombociti se obično savjetuju onima koji su već pretrpjeli srčani ili moždani udar.
“Kombinacija ovih lijekova s ibuprofenom mogla bi značajno povećati rizik od komplikacija krvarenja, kaže David Craig, farmaceut.
Ako imate gastrointestinalnih problema
Nesteroidni protuupalni lijekovi ne samo da nadražuju sluznicu želuca i crijeva, već mogu smanjiti protok krvi u tom području i umanjiti njegovu sposobnost da se popravi.
Ako imate astmu
Ibuprofen i drugi nesteroidni protuupalni lijekovi suzbijaju upalu inhibicijom enzima koji smanjuje proizvodnju tvari zvanih prostaglandini, koji pomažu u zacjeljivanju.
Problem je u tome što bi ometanje prostaglandina moglo pogoršati astmu, piše The Healthy.
U svakom slučaju, konzultirajte se sa svojim liječnikom ili ljekarnikom.
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.