
Bivši ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Nenad Nešić, koji je nedavno izašao iz pritvora nakon gotovo pet mjeseci, 21. maja organizovao je okupljanje u Istočnom Sarajevu. Prema informacijama koje prenosi Patria, među prisutnima su bili i neki službenici Ministarstva sigurnosti BiH.
Na osnovu snimaka sa skupa, izvori ovog portala prepoznali su više zaposlenih u Ministarstvu koji su, kako se navodi, obavljali značajne funkcije, a navodno su ih tokom svog mandata imenovao ili unaprijedio upravo Nešić. Tako su slavlju prisustvovali uposlenici O.Z., Lj.K., B.M., M.M., S.R. i Z.J.
Tužilaštvo BiH tereti Nešića za više teških krivičnih djela, uključujući zloupotrebu položaja, primanje mita i pranje novca, te navodi da je tokom rukovođenja javnim preduzećem Putevi Republike Srpske primao novčane iznose u zamjenu za dodjelu tendera. Tužiteljica Bojana Jolović, tokom ročišta krajem decembra 2024. godine, iznijela je podatke prema kojima se sumnja da je iznos mita prelazio milion konvertibilnih maraka.
Nešić je nakon hapšenja podnio ostavku na ministarsku funkciju, a njegovo mjesto privremeno je preuzeo zamjenik Ivica Bošnjak. Ipak, prisustvo zaposlenih Ministarstva sigurnosti njegovom slavlju izazvalo je zabrinutost u javnosti, naročito jer neki od njih imaju pristup dokumentima označenim najvišim stepenom tajnosti.
Također, dvojica prisutnih su, prema navodima, prijavljena Zajedničkoj komisiji za nadzor nad radom Obavještajno-sigurnosne agencije zbog navodnog nezakonitog nadzora u okviru sektora za zaštitu tajnih podataka. Prijavu je podnio sekretar Ministarstva sigurnosti Bakir Dautbašić, koji je na tu funkciju vraćen nakon promjena u rukovodstvu Ministarstva.
U izvještaju se navodi i promjena nacionalne strukture unutar Ministarstva tokom Nešićevog mandata. Od ukupno 192 zaposlena, 82 su iz reda srpskog naroda, 75 Bošnjaci, 30 Hrvati, dok je pet osoba iz reda Ostalih. Od 39 novozaposlenih u periodu od početka 2023. do kraja 2024. godine, njih 34 dolazi iz reda Srba.
Na kraju, iako je podnesen zahtjev za sazivanje hitne sjednice Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH kako bi se raspravljalo o ovim pitanjima, sjednica još nije zakazana. Ipak, sjednica po drugom zahtjevu – koji je također potpisao predsjedavajući Denis Zvizdić – najavljena je za 28. maj
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.
