
Visoka delegacija nove američke administracije, predvođena pomoćnikom državnog sekretara SAD za Evropu, Brendonom Henrahanom, i njegovim zamjenikom Markom Flemingom, doputovala je u Sarajevo. Kako je najavljeno, američki zvaničnici trebali bi se tokom dana sastati s članovima Predsjedništva BiH – Željkom Cvijanović, Denisom Bećirovićem i Željkom Komšićem – ali sadržaj sastanka nije zvanično poznat.
Prema navodima pojedinih medija, Henrahan i Fleming imat će i poseban razgovor sa srpskom članicom Predsjedništva, a kao potencijalna tema nameće se i politička budućnost lidera SNSD-a Milorada Dodika. Neslužbene informacije govore da SAD razmatraju mogućnost da upravo Željka Cvijanović – za koju se tvrdi da je „prihvatljivija opcija“ za Washington – preuzme kormilo najveće stranke u Republici Srpskoj.
Bivši diplomata i član Foruma za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji, Srećko Đukić, smatra da je riječ o prvoj ozbiljnoj posjeti visokih američkih funkcionera Bosni i Hercegovini, pa čak i cijelom Zapadnom Balkanu, otkako je nova administracija preuzela vlast.
– Iz toga treba zaključiti da je BiH ponovo došla na dnevni red Washingtona, te da se stanje u zemlji procjenjuje kako bi se definisali naredni potezi – izjavio je Đukić.
On ne očekuje drastične promjene niti intervencije, već tihu analizu i strategiju za budući period. Dodaje da BiH, pa ni cijeli region, trenutno nisu u fokusu američke spoljne politike, već su predmet opservacije.
– Pitanje Dodikove političke budućnosti neće biti otvoreno na zvaničnim sastancima. To su teme koje se vode „ispod žita“, preko posebnih kanala i službi – smatra Đukić. On podsjeća da je Dodik u posljednje vrijeme ublažio svoju retoriku, što može biti znak da iščekuje presudu pred Sudom BiH, ali i potencijalni rezultat dogovora sa određenim zapadnim akterima, među kojima ističe Veliku Britaniju.
Politička analitičarka Ivana Marić ocjenjuje da bi Dodik, da ima političke mudrosti, sam pokrenuo proces povlačenja s čela stranke, jer je – kako navodi – očigledno došao do zida.
– Svaki njegov naredni potez šteti i njemu, i njegovoj porodici, i njegovoj stranci, a najviše Republici Srpskoj – kaže Marićeva.
Ona dodaje da se strane sile sve više povlače iz unutrašnjih pitanja BiH jer se ne radi o bezbjednosnoj, već o političkoj i institucionalnoj blokadi, koju uzrokuju domaći lideri.
– Dodik je svojim ponašanjem postao simbol nestabilnosti. Donosio je neustavne zakone koje nije provodio, negirao državne institucije, a zatim se pred njima i pojavljivao. Svojim kontradiktornim potezima onemogućio je vlastitu političku rehabilitaciju – zaključuje Marićeva.
Iako bi Dodik, čak i u slučaju povlačenja, vjerovatno nastavio da kontroliše SNSD iz sjene, sve su jače poruke iz međunarodne zajednice da je za stabilnost BiH potrebno političko rasterećenje – a ono možda počinje upravo ovom američkom posjetom.
📢 Imate mišljenje o ovoj temi?
Uključite se u raspravu i ostavite komentar na našem sajtu ili društvenim mrežama. BALKAN X PORTAL