Popis stanovništva u Bosni i Hercegovini temelj je za imenovanje rukovodilaca i zapošljavanje u državnim institucijama. Iako popis pokazuje da su Bošnjaci većinski narod u zemlji (50,11% Bošnjaka, 15,43% Hrvata i 30,78% Srba), istraživanje Media centra Islamske zajednice otkriva da su Bošnjaci uprkos toj većini i dalje diskriminirani.
Mnogo se govorilo o ovom problemu, ali su se često iznosili pogrešni podaci i nagađanja, što je dodatno zbunjivalo javnost i dovodilo do političkih prepucavanja. Također, iznošene su tvrdnje da su Hrvati majorizirani i neravnopravno politički zastupljeni, te da Srbi trpe posljedice navodne unitarizacije, iako podaci pokazuju drugačije.
Statistički podaci o zastupljenosti Bošnjaka u institucijama Bosne i Hercegovine na kraju 2023. godine, koje je dostavio Klub bošnjačkog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, jasno pokazuju debalans u zastupljenosti Bošnjaka. U 59 od analiziranih 72 institucije, Bošnjaci su manje zastupljeni u odnosu na broj koji bi im pripadao po zakonu. Na ukupno 717 pozicija Bošnjaci su slabije zastupljeni, posebno na višim i bolje plaćenim pozicijama, dok ih više ima na nižim radnim mjestima, što stvara lažnu sliku o broju zaposlenih.
Od 27 direktorskih pozicija i jedne generalne sekretarske funkcije, samo je šest Bošnjaka na tim ključnim mjestima, a većina tih institucija nema značajna budžetska sredstva. Problemi su dodatno pojačani činjenicom da nema tačnih podataka o ukupnom broju zaposlenih i njihovoj nacionalnoj strukturi, jer Agencija za državnu službu BiH ne ažurira redovno statistiku. Registar državnih službenika bi trebao biti uspostavljen tek 2025. godine, ali će samo određeni podaci biti javno dostupni.
Analiza podataka o popunjavanju pozicija u državnoj službi iz 2023. i 2024. godine pokazuje da su Bošnjaci trenutno u dubljoj nejednakosti nego ikad ranije. Ovo stanje je rezultat djelovanja političkih stranaka i pojedinaca koji krše zakone i pravila. Ukoliko se hitno ne pristupi rješavanju problema, situacija će postati nepovratna.
Sistematska diskriminacija Bošnjaka ne događa se samo u općinama iz kojih su protjerani, već i u državnim institucijama, uprkos ustavnim i zakonskim odredbama. Media centar Islamske zajednice planira javnosti prezentirati detaljne podatke i tabele o ovoj temi, kako bi se na jasan i transparentan način pokazali stvarni razmjeri problema.
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.