Federacija BiH dobila je 31. januara najveći budžet ikada – 8 milijardi i 248 miliona KM. Federalni dopremijer i ministar finansija FBiH Toni Kraljević (HDZ) rekao je kako se “budžet dotiče svih segmenata života“. U kontekstu izdvajanja novca za Fond solidarnosti pravilnije bi bilo da je rekao – prava na život.
U najvećem budžetu do sada nije bilo dovoljno novca da se okonča agonija teško oboljelih pacijenata na listama čekanja. To je samo nastavak dugogodišnje prakse (čak 22 godine) u kojoj Federalna vlada krši Zakon o zdravstvenom osiguranju FBiH, koji je sama donijela, tako što većinu sredstava namijenjenih za Fond solidarnosti uopšte ne uplaćuje, piše Žurnal.info.
Pisali smo godinama unatrag da je zakonska obaveza da se iz budžeta godišnje za Fond solidarnosti izdvoje sredstva u visini prihoda ostvarenih od doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje. U 2020. od doprinosa je ostvaren prihod od 148 miliona KM. Ali za Fond solidarnosti je izdvojeno samo 28,5 miliona KM, što je manje od 20 posto obavezne sume. Iz Budžeta FBiH za 2021. godinu za Fond solidarnosti odobreno je 28,5 miliona KM – 18 posto od iznosa koji je po zakonu trebao biti izdvojen. U 2022. taj procenat bio je oko 16%, 2023. 25%, a slično i 2024.
U finansijskom izvještaju Fonda soidarnosti za 2025. godinu navedeno je da planirana sredstva za kupovinu citostatika nisu dovoljna da se osigura liječenje svih pacijenata.
Prema usvojenom planu, Zavod zdravstvenog osiguranja I reosiguranja za 2025. raspolaže ukupnim prihodima od 332.950.000 KM, od čega 250 miliona dolazi iz doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje svih radnika. Za Fond solidarnosti, koji pokriva lijekove i terapije najteže oboljelih, izdvojeno je 70 miliona KM, dok je za lijekove koji se finansiraju sredstvima Fonda solidarnosti, uključujući citostatike za pacijente s malignim oboljenjima, planirano 194 miliona KM.
Iz inicijative Glasaj za život upozorili su prije usvajanja da je na ovaj način “izglasan nastavak agonije pacijenata na ‘listama smrti’”, te da će usvajanje direktno doprinijeti tome da teško oboljeli pacijenti i dalje čekaju terapije.
– Javnost podsjećamo da liste lijekova ovog fonda nisu revidirane od 2019. godine, iako zakon propisuje da se to mora uraditi svake godine. Samo je u nekoliko navrata lista minimalno dopunjena. Međutim, iako je Zavod u dostavljenom planu jasno naveo da ta sredstva nisu dovoljna za liječenje svih pacijenata, to nije bilo prepreka da se ovaj budžet predloži, a potom i usvoji, navodi se u saopćenju.
– U slučaju da broj pacijenata premaši planirane i ugovorene količine lijekova, oni će biti upućeni na Liste čekanja, u skladu sa postojećim Uputstvom, navedeno je u Finansijskom planu Zavoda. Na taj način, institucije koje bi trebale biti stub zdravstvene zaštite postale su administratori agonije i neizvjesnosti za one kojima je pomoć najpotrebnija. Istovremeno, dok se zbog nepravedne raspodjele novca legalizuju “liste smrti” za oboljele, državnim službenicima i namještenicima će biti povećane plate – navode.
Iz inicijative upozoravaju da, umjesto da osigura sredstva koja će pratiti rastuće potrebe za lijekovima i terapijama, ovim budžetom vlasti su ozakonile praksu čekanja i odlaganja liječenja, naročito za pacijente oboljele od malignih bolesti:
– Podsjećamo da Federalna vlada već 22 godine krši Zakon o zdravstvenom osiguranju FBiH, koji je sama donijela, tako što većinu sredstava namijenjenih za Fond solidarnosti uopšte ne uplaćuje. Kao rezultat dobili smo nehumane i nemoralne liste na kojima stotine najtežih onkoloških pacijenata čekaju lijek ili terapiju.
Za je glasalo 47 delegata, 13 je bilo suzdržanih i devet protiv.
Inicijativa Glasaj za život zastupa više od 5.000 pacijenata širom Bosne i Hercegovine iz udruženja: Udruženje oboljelih od raka prostate (UORP) FBiH, Udruženje osoba oboljelih i liječenih od tumora dojke “Renesansa”, Udruženje oboljelih od reumatoidnog artritisa i ostalih reumatskih bolesti SNAGA u BiH, Udruženje oboljelih od multiplog mijeloma, mijelodisplastičnog sindroma i drugih rijetkih krvnih bolesti u Bosni i Hercegovini – Mijelom u BiH, Udruženje distrofičara Cazin, kao i Saveza za rijetke bolesti FBiH, ali i brojnih udruženja – prijatelja projekta.
Prošle godine portal je objavio film o borbi teško oboljelih pacijenata sa sistemom kako bi ostvarili pravo na liječenje.
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.