U okviru manifestacije na Vlašiću pod nazivom “Dani pobjede, dani ponosa – Ljuta greda 2024” upriličeno je otvaranje spomenika “General Mehmed Alagić – Ljuta greda” u čast generala Alagića, jednog od najvećih heroja odbrane BiH.
Manifestacija je organizovana u čast jedne od najvećih vojnih pobjeda Armije Republike Bosne i Hercegovine, odnosno oslobođenja planine Vlašić.
Spomenik je visok 17,4 metara, a ovaj događaj je održan na Ljutoj gredi, uz prisustvo brojnih posjetitelja i zvaničnika.
Pored člana Predsjedništva BiH Željka Komšića koji je prisustvovao manifestaciji, trebao je doći i Denis Bećirović ali nije.
“Ovo je protokol svečanosti otkrivanja spomenika generalu Mehmedu Alagiću na Vlašiću. Prema prvobitnom planu, na svečanosti se trebao obratiti predsjedavajući Predajedništva BiH Denis Bećirović.
Ali nakon upozorenja iz pojedinih stranih ambasada u Sarajevu, Bećirović je odustao od posjete Vlašiću i od govora na manifestaciji posvećenoj generalu Mehmedu Alagiću”
Podsjećamo Američka ambasada bila je protiv podizanja spomenika Mehmedu Alagiću na Vlašiću.
Govoriti o Alagiću, koji nije osuđen, istim tonom kao o pravosnažno osuđenim za genocid, istrebljenje ili progon (što u ovom slučaju Američka ambasada čini) deplasirano je, pa čak i degutantno.
Naročito, ako imamo u vidu da je, prije samo nekoliko dana, Benjamin Netanyahu, koji je optužen pred Međunarodnim krivičnim sudom optužen za sistemsko izgladnjivanje Gaze, s burom oduševljenja dočekan u Američkom kongresu. Ako već moraliziramo, onda ne važi quod licet Iovi, non licet bovi.
Za razliku od Netanyahua, Mehmed Alagić nije ni optužen za sistemske zločine, kao što su genocid i zločini protiv čovječnosti, niti je osuđen pred sudom historije kao što Milošević jeste. Da jeste proglašen krivim, Alagiću se ne bi trebao dizati spomenik. Ali se ni tada ne bi mogao izjednačiti s nalogodavcima genocida, istrebljenja ili progona, jer prvi princip međunarodnog prava je da nisu svi zločini isti.
No, nije najveći problem što je ambasador Murphy iskazao nepoštovanje prema nama. Problem je što mu oni, koji bi trebali, ne smiju odgovoriti. Oni koji su zaduženi da brane dostojanstvo ove države, pogazili su to dostojanstvo.
Tu prije svega mislimo na Denisa Bećirovića, koji je kao pokrovitelj podizanja spomenika najprije prihvatio poziv da učestvuje na ceremoniji, a na kraju se nije pojavio. Nije čak poslao ni svog izaslanika. A nakon izjave Američke ambasade jasno je i zašto.
Sjedinjene Države jesu pomogle ovoj državi da opstane, ali da se 1992. ljudi poput Mehmeda Alagića nisu suprostavili agresoru, ne bi se imalo, tri godine kasnije, čemu pomagati. Sjedinjene Države i danas pomažu u čuvanju mira i državnosti BiH, ali ako im se budemo bacali pod noge, neće imati čemu pomagati. Ako metak nije mogao ubiti Alagića, ali poniženje jeste, zašto ova država misli da će preživjeti, u stanju u kakvom je sada?
Istraga.ba
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.