
Dan uoči 31. maja, “Dana bijelih traka” i sjećanja na zločine u kojima je u Prijedoru ubijeno 3.176 osoba, Gradska uprava organizuje svečani defile.
“U Prijedoru će danas povodom povodom 83 godine od oslobođenja i 33 godine od odbrane od napada muslimanskih i hrvatskih paravojnih formacija biti služen parastos u Crkvi Svete Trojice, položeni vijenci i cvijeće, a ulicama grada proći će i svečani defile”, navodi se u najavi.
Radi se brutalnoj laži kojom se pokušavaju opravdati svirepi zločini.
Podsjetimo, 31. maja 1992. Godine su vlasti bosanskih Srba u Prijedoru naredile nesrpskom stanovništvu da obilježe svoje kuće bijelim zastavama ili čaršafima, i da pri izlasku iz kuća stave bijele trake oko rukava.
Ovaj čin bio je početak istrebljenja Bošnjaka i Hrvata što je rezultiralo masovnim egzekucijama, silovanjima, otvaranjem koncentracionih logora i drugim strašnim zločinima.
U ovom sistematskom zločinu ubijeno je 3176 osoba, uključujući 102 maloljetnika, dok se još 600 osoba vodi kao nestalo.
Kroz koncentracione logore Omarska, Trnopolje i Keraterm prošlo je 27.000 ljudi. Na području općine Prijedor pronađeno je 485 masovnih grobnica, uključujući i najveću masovnu grobnicu u BiH – Tomašicu.
Na Korićanskim stijenama na Vlašiću ubijena su 224 bošnjačka i hrvatska muškarca koji su prethodno bili zatočeni u logorima Omarska i Trnopolje. Strijeljali su ih pripadnici Interventnog voda prijedorske policije, a tijela bacili u provaliju.
Ova sistematska politika rezultirala je protjerivanjem 94 posto Bošnjaka i bosanskih Hrvata iz Prijedora.
MKSJ i Sud Bosne i Hercegovine su osudili više od 40 osoba na više od 600 godina zatvora za ratne zločine počinjene u Prijedoru.
MKSJ je donio 21 presudu koja se odnosi na ratne zločine počinjene u Prijedoru, uključujući osuđujuće presude za zločine protiv čovječnosti, kršenja zakona i običaja ratovanja i teška kršenja Ženevskih konvencija iz 1949. godine.
Sud Bosne i Hercegovine je donio 21 presudu za zločine počinjene u Prijedoru, uključujući osuđujuće presude za zločine protiv čovječnosti i ratne zločine protiv civilnog stanovništva.
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.
