Iz stranke Naroda i pravde reagovali su nakon jučerašnje policijske akcije u okviru koje su slobode lišeni načelnik Općine Trnovo Ibro Berilo te njegovi saradnici.
NiP je podsjetio na hapšenje Ibrahima Hadžibajrića, bivšeg načelnika Općine Stari Grad, smatrajući kako oba ova primjera pokazuju da bi se mandati načelnika, iz tog razloga, morali ograničiti.
“Demokratski svijet uglavnom ograničava obavljanje određenih funkcija na dva uzastopna mandata, odnosno na osam ili deset godina. Ustav Bosne i Hercegovine također ograničava mandat članovima Predsjedništva Bosne i Hercegovine na dva uzastopna mandata, odnosno na osam godina. S druge strane, načelnička funkcija, shodno važećim propisima, ne poznaje ograničenje trajanja mandata. Tako u BiH imamo općine kao što je Teočak gdje isti načelnik funkciju obavlja duže od 30 godina”, navode iz NiP-a.
Dodaju, potom, kako neograničavanje mandata pogoduje rađanju “lokalnih moćnika i šerifa”.
“Iskustvo iz Starog Grada i Trnova pokazuje kako ti lokalni šerifi nakon određenog vremena provedenog na načelničkoj poziciju izgube bilo kakav dodir sa građanima i njihovim problemima. Istovremeno, javnu imovinu koja pripada svim građanima na različite načine privatiziraju i zloupotrebljavaju. Također, ti lokalni moćnici često kreću u osnivanje vlastitih stranaka pri čemu kao bazu za stranačku infrastrukturu koriste općinu na čijem su čelu”, ističe se u zvaničnom saopćenju NiP-a.
Zatim su podsjetili na primjere iz Cazina i sarajevske općine Novi Grad gdje su načelnici na toj poziciji već određeni niz godina.
“Takvo iskustvo imamo u Cazinu gdje je čelni čovjek NES-a Nermin Ogrešević načelnik već punih 20 godina, ili pak u Novom Gradu u Sarajevu gdje je predsjednik Stranke za BiH Semir Efendić načelnik već 12 godina. U ovakvim slučajevima načelnička funkcija se koristi kao ‘rezervni položaj’, načelnici se nalaze na čelu stranaka koje imaju visoke ambicije pa se odjednom počinju baviti NATO integracijama, ustavnim pitanjima, globalnom sigurnosnom situacijom… Bez dovoljno hrabrosti da doista uđu u politički ring i kandiduju se za neku funkciju u čijoj su nadležnosti ova pitanja, bez spremnosti da preuzmu odgovornost, isti ostaju načelnici iako se već odavno ne zanimaju za pitanja za koja su doista nadležni”, mišljenja su u NiP-u.
Zbog svega toga, naglašavaju kako će Narod i pravda u izmjenama Izbornog zakona BiH nastojati ugraditi mehanizme ograničenja mandata.
“Vjerujemo da bi ograničenje mandata načelnicima preveniralo ove anomalije i onemogućilo lokalne moćnike da budu iznad zakona decenijama”, zaključili su.
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.