
Slovenski istraživački portal Necenzurirano.si objavio je nove informacije u vezi s višemilionskim arbitražnim sporom koji je Bosna i Hercegovina izgubila protiv misteriozne kompanije Viaduct iz Portoroža. Iako Viaduct danas postoji samo na papiru, bez prihoda i zaposlenih, BiH će ovoj firmi morati isplatiti preko 56 miliona eura.
Istraživači tvrde da trag Viaducta vodi do Damjana Beliča, slovenskog advokata, bivšeg predsjednika nadzornog odbora Slovenskog državnog holdinga, ali i bivšeg vlasnika zaštitarske firme Centurion iz Bijeljine, koju su strane obavještajne službe povezivale s paraobavještajnom mrežom Milorada Dodika.
OD FIKTIVNE FIRME DO MILIONSKE ODŠTETE
Projekat izgradnje hidroelektrana na rijeci Vrbas, koji je bio povod za arbitražu, Viaduct je preuzeo 2004. godine, iako tada nije imao gotovo nikakvu poslovnu aktivnost – samo 1,8 miliona eura prihoda. Prvobitnu koncesiju dobila je kompanija GP Građevinar, ali je Viaduct ubrzo preuzeo projekat, navodno uz podršku tadašnjih vlasti u Republici Srpskoj.
Deset godina kasnije, RS je novom odlukom dodijelila koncesiju Elektroprivredi RS za gradnju hidroelektrane u istoj zoni, što je Viaduct iskoristio kao osnovu za pokretanje spora protiv BiH.
VEZE S DODIKOVIM KRUGOM
Posebno intrigira uloga Damjana Beliča, koji je prema nezvaničnim informacijama, aktivno učestvovao u pokušajima naplate štete – prisustvujući sastancima i u Sloveniji i u BiH. Iako nije želio komentarisati detalje, nije ni demantovao da sarađuje s Viaductom.
Njegova prošlost dodatno baca sjenu na cijeli slučaj. Belič je od 2006. godine, nakon Dodikovog povratka na vlast, postao vlasnik firme Centurion putem svoje kompanije VK Holding.
Ta firma se 2009. godine našla u centru međunarodnog skandala, kada joj je zamjenik visokog predstavnika, Raffi Gregorian, zabranio rad u Brčko Distriktu zbog sumnji u kršenje Dejtonskog sporazuma.
Prema stranim obavještajnim izvještajima, Centurion je bio dio ilegalne mreže za prisluškivanje i nadzor predstavnika međunarodne zajednice, direktno povezan s vrhom vlasti u RS-u.
KOMPANIJA DUH, A POTRAŽUJE MILIONE
Danas je Viaduct samo fiktivna firma, čija jedina “imovina” je potraživanje prema BiH.
Uz vlasničke udjele u dvije firme u RS-u, nema nikakve ekonomske aktivnosti, ali potražuje desetine miliona eura – što baca ozbiljnu sumnju na pozadinu ovog slučaja i moguće političko-ekonomske igre iza kulisa.
Slučaj Viaduct se tako pretvara u mnogo više od arbitražnog spora – on otvara pitanje političkih veza, zloupotreba državnih resursa i uloge paraobavještajnih struktura u poslovima s međunarodnim posljedicama. SB
📢 Imate mišljenje o ovoj temi?
Uključite se u raspravu i ostavite komentar na našem sajtu ili društvenim mrežama. BALKAN X PORTAL