SVIJET
Doseljenici i strani državljani tvrde da će napustiti Dubai i “nikada se neće vratiti” jer se boje za svoje živote i poslove dok rakete nastavljaju padati na Ujedinjene Arapske Emirate.
Nekadašnje utočište bez poreza koje je privlačilo utjecajne ljude iz cijelog svijeta i hiljade Britanaca i drugih stranaca, koji traže toplo vrijeme i ulice bez kriminala, pažljivo izrađena slika Dubaija je uništena, a stanovnici vjeruju da je sa ovom metropolom “gotov”, piše Daily Mail.
Dom za skoro 240.000 britanskih doseljenika, uključujući Rija i Kate Ferdinand, Luisu Zissman i Petru Ecclestone, stalna je meta iranskih raketnih i dronovskih napada u znaku odmazde zbog neisprovocirane američke i izraelske agresije.
Ubijene četiri osobe
Dubai je bio meta dvije trećine iranskih raketa, a tri ogromne eksplozije potresle su grad u srijedu ujutro, pri čemu je međunarodni aerodrom pretrpio štetu.
Četiri osobe su povrijeđene kada su dva drona udarila u terminal, dok je niz velikih aviokompanija otkazao sve letove u toj regiji sedmicama.
Čak je i svjetski poznati hotel Fairmont na Palm Jumeirahu pogođen u iranskom napadu, dok su zaposleni u zapadnim bankama, uključujući Standard Chartered i Citi, evakuisali svoje kancelarije usred prijetnji Islamske Republike da će biti sljedeće mete njihovog bombardovanja.
Do sada su četiri osobe ubijene, a desetine hiljada stanovnika i turista su pobjegle u sedmicama od početka sukoba.
A oni koji ostanu suočavaju se s krivičnim gonjenjem ako objavljuju video snimke projektila iznad glave, uprkos stalnim telefonskim upozorenjima koja ih upozoravaju da se drže podalje od prozora i potraže sklonište.
Dubai nema ogromne rezerve nafte i oslanja se na svoju populaciju stranaca, koja čini 90 posto grada. Zbog toga su vlasti pokrenule očajničku kampanju govoreći stanovnicima da su “velike eksplozije” na nebu ustvari “zvuk naše sigurnosti”, tj. sistema protivvazdušne odbrane dok preduzima mjere.
Ali to je malo učinilo da ublaži strahove.
“Nikada se neće vratiti”
“Sjaj je definitivno nestao”, rekao je za Guardian John Trudinger, britanski stanovnik Dubaija već 16 godina.
Ovaj direktor škole zapošljava više od 100 nastavnika iz Velike Britanije u svojoj emiratskoj školi i tvrdi da je većina njih toliko “duboko traumatizovana i da se zaista teško nosi” s ratom da su pobjegli i “nikada se neće vratiti”.
Taksisti Zainu Anwaru uništen je automobil u raketnom napadu, rekao je da ga porodica moli da se vrati kući u Pakistan.
“Ne želim da više ne budemo u Dubaiju, nema posla, ne zarađujemo ništa od ovog rata i ne vidim da će se turizam vratiti. Mnogi taksisti poput mene sada razmišljaju o odlasku u drugu zemlju. Svi znaju da je Dubai gotov”, kazao je Anwar prenosi Daily Mail.
Iran je nastavio bombardovati grad ispalivši 1.700 projektila za dvije sedmice, iako su sistemi protivvazdušne odbrane uništili 90 posto njih.
Cenzura na ulicama Dubaija
Ali u subotu je snimljen dron kako izaziva ogroman oblak dima u blizini aerodroma. Zvanična medijska kancelarija Dubaija nastavila je insistirati na tome da se na aerodromu “nije dogodio nikakav incident” dok se pooštravaju mjere protiv onih koji dijele snimke štete.
Vlasti u UAE optužile su 21 osobu za cyber kriminal zbog distribucije video snimaka koji prikazuju rakete i eksplozije.
To uključuje i Britanca koji je snimio projektile kako prelijeću iznad glave i odmah izbrisao snimak kada je zatraženo.
Kreatori sadržaja koji objavljuju “dezinformacije” suočavaju se sa zatvorskom kaznom, a policija je u utorak saopštila da bi oni koji objavljuju bilo šta što je u suprotnosti sa javnim saopštenjima i “izaziva javnu paniku” mogli da se suoče sa dvije godine zatvora i novčanom kaznom od 40.000 funti.
A dubajska influenserska armija angažovana je da širi narativ kako je ovaj bliskoistočni grad i dalje siguran. Međutim, skeptični korisnici društvenih mreža odgovorili su tvrdnjom da influensere plaća vlada UAE, a nekoliko njih se oglasilo i negiralo ovu tvrdnju.
U prvim danima sukoba, vlada je pooštrila mjere protiv “građanskih novinara” koji su ponovo objavljivali autentične snimke prvog vala napada, koji je uključivao napad dronom na hotel Fairmont s pet zvjezdica na Palm Jumeirahu.
Ured za medije u Dubaiju odgovorio je u roku od nekoliko satima tvrdeći da se šire “zastarjele slike prošlih požara” u Dubaiju kako bi izazvale strah među stanovnicima grada.
Povratak u realnost
Ali već u četvrtak ujutro neboder u Dubaiju je fotografisan sa velikom rupom nakon napada drona.
Brod je također napadnut kod luke Jebel Ali u Dubaiju, dok Iran nastavlja prisilno zatvarati Hormuški moreuz, paralizirajući svjetsku ekonomiju.
Prema podacima, desetine hiljada stanovnika i turista napustile su UAE otkako su SAD i Izrael započeli bombardovanje Irana prije dvije sedmice, ostavljajući barove na plaži, tržne centre i hotele sablasno praznima.
N1