
Vlada Republike Srpske dala je saglasnost za Drugi programski zajam za razvojnu politiku zdravstvenog sektora, u iznosu od 28,4 miliona eura (više od 55 miliona KM). Kako javlja capital.ba radi se o zaduženju kod Svjetske banke – Međunarodne banke za obnovu i razvoj, a sredstva su namijenjena za podršku budžetu RS nakon sprovedene reforme u zdravstvenom sistemu sa ciljem unapređenja finansijske održivosti zdravstvenog sistema i kvaliteta zdravstvenih usluga. Republika Srpska je krajnji korisnik i dužnik, a sredstva će biti isplaćena u jednoj tranši, najkasnije do 30. juna 2026. godine.
Otplata će trajati 18 godina, uz grejs period od pet godina.
Rata će se plaćati polugodišnje – svakog 15. marta i 15. septembra – u eurima.
Ovaj zajam čini 40 posto ukupnog zaduženja Bosne i Hercegovine kod Svjetske banke, koje iznosi 71 milion eura. Kamata je referentna, uz dodatak varijabilne marže koju određuje Svjetska banka. Ovo je standardna struktura za IBRD zajmove, no u uslovima globalne neizvjesnosti i moguće rasta kamatnih stopa, varijabilna marža može postati značajan fiskalni rizik u srednjem roku.
Sredstva iz zajma, može se zaključiti iz ponude, nisu namijenjena za krpljenje budžetskih rupa, i neće biti dostupna bez prethodnog ispunjavanja jasno definisanih reformskih ciljeva, stoga ga treba posmatrati dvojako, kao potencijalnu reformu i dodatni dug. Glavno pitanje je – kojom dinamikom i kvalitetom će se ona i implementirati. Jer, ukoliko se ne ispune obećani ciljevi, zajam bi mogao poslužiti kao sredstva za kratkoročne budžetske potrebe bez trajnog poboljšanja u sektoru.
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.
