
Predsjednik Naše stranke, Edin Forto, objavio je na svom Facebook profilu da se neće kandidirati za novi mandat na čelu stranke. U objavi je najavio održavanje vanrednog Kongresa stranke 11. oktobra 2025. godine, na kojem će biti izabran novi lider.
Forto je u emotivnoj objavi osvrnuo na svoje početke u stranci i odnose s prethodnim liderima, uključujući Bojana Bajića, Dennisa Gratza i Predraga Kojovića.
Naglasio je da je, nakon što je i sam preuzeo lidersku poziciju, shvatio koliko je politički menadžment drugačiji i teži od teorije.
” Nikad nisam ni imao namjeru raditi višestruke niti produžene mandate. Imajući u vidu izazove koji nam tek predstoje, osjećam da je sada idealno vrijeme da se razdrmamo, osvježimo i konsolidujemo za ono što je potrebno da BiH izvedemo na evropski put,” poručio je Forto.
Vanredni Kongres Naše stranke bit će održan u oktobru, tačno četiri godine nakon što je Forto izabran za predsjednika. Tada će biti izabran novi predsjednik ili predsjednica stranke.
Reakcije…
Reakcije na Fortovu odluku brzo su stigle iz političkih krugova i javnosti. Brojni članovi Naše stranke izrazili su zahvalnost za njegov rad i istakli doprinos stabilizaciji i rastu stranke u proteklom periodu.
Analitičari ocjenjuju da Fortova odluka dolazi u važnom trenutku za stranku, koja se suočava sa izazovima konsolidacije i jačanja unutar političkog spektra u BiH.
Politički komentator Amira Hadžić ističe: “Fortova ostavka je signal da je potrebna nova energija i drugačiji pristup u politici koja se mijenja. Ovo je prilika za Našu stranku da se redefiniše i povrati povjerenje birača.”
Sa druge strane, neki politički protivnici naglašavaju da će Naša stranka sada morati dokazati svoju relevantnost bez Fortovog liderstva.
Javni interes za izbor novog predsjednika stranke pokazuje koliko je Naša stranka postala važan akter na političkoj sceni Bosne i Hercegovine.
📢 Imate mišljenje o ovoj temi?
Uključite se u raspravu i ostavite komentar na našem sajtu ili društvenim mrežama. BALKAN X PORTAL