
Radi protivteže etničkim nedemokratskim elementima, na kojima je insistirano u Dejtonu i od strane tzv. međunarodne zajednice, nimalo slučajno BH sistem prošaran je “naznakama” demokratije, među kojima je i izbor BH Predsjedništva, čije članove – uz sve poznate i presudama utvrđene nedostatke – i sada neposredno biraju građani – uz obavezu nadogradnje kroz Evropsku konvenciju i njene protokole u pravcu otklanjanja tih nedostataka i implementacije međunarodnih demokratskih standarda pravne naravi, poručio je zastupnik u državnom parlamentu i profesor Ustavnog prava Zlatan Begić.
-BH Predsjedništvo je državna institucija koja treba da se reformiše u skladu sa Evropskom konvencijom (kao dijelom Ustava i pravnog poretka Bosne i Hercegovine) i presudama Evropskog suda – što je pravna obaveza, te da kroz tu reformu – u punom kapacitetu postane demokratska institucija svih BH građana, a koji čine jedinstveni BH politički narod, kojemu međunarodno pravo priznaje pravo da bude predstavljen u Ujedinjenim nacijama putem svoje – jedne BH države i jednog glasa.
Da bude predstavljen kao jedna nacija u međunarodno-pravnom smislu – u Ujedinjenim nacijama – gdje su nacije ujedinjene putem svojih država – po principu jedna nacija – jedna država. Dejtonski BH Ustav etničke skupine BHS – ne prepoznaje kao tri posebne nacije, nego ih naziva “konstit. narodima”, pri čemu je Evropski sud utvrdio da je princip konstitutivnosti – diskriminatoran, da teško krši ljudska prava, te kao takav mora biti redefinisan.
BH Predsjedništvo nikada nije ni bilo zamišljeno kao suvlasništvo etničkih grupa – niti je to prema Ustavu, prema načinu izbora (biraju ga neposredno građani; treba imati u vidu i Aneks 7), niti prema drugim odredbama Ustava koje se direktno referiraju na međunarodne instrumente i demokratske standarde – nego kao protivteža (uz obavezu nadogradnje i demokratizacije) prenaglašenom etničkom elementu i njegovim derivatima koji dovode u pitanje demokratski karakter čitavog poretka (npr. institucija državne zakonodavne vlasti – Parlamentarna skupština BiH pod punom je etničkom kontrolom nedemokratskog karaktera putem Doma naroda; treba pomenuti i tzv. entitetsko glasanje kao izrazito nedemokratski mehanizam koji proizvodi višestruku nejednakost glasa u ovom zakonodavnom tijelu itd.).
Ako bi neko narušio taj, inače nedovoljan i minimalan balans između već prenaglašenog etničko/entitetskog elementa – koji ima sva obilježja aparthejda, i minimalnog građanskog tj. demokratskog (makar i nedovršenog) koji je anker za opstanak države i koji treba da se reformiše u pravcu demokratizacije – a ne dalje segregacije i aparthejda, čitava država i njene institucije postaju suvlasništvo tri etničke skupine i gubi se bilo kakva nada za izgradnjom demokratskog društva. Time se završava i evropski put zemlje, jer u Evropu se ne može kao nedemokratska aparthejd tvorevina, gdje vlada izražena nejednakost glasa, aparthejd i segregacija.
BH Predsjedništvo nije u vlasništvu etničkih skupina, niti je njihova “zajednička institucija”, i to pravo po Ustavu ne pripada niti jednoj etničkoj skupini u BiH, nego je državna institucija, koja treba da se reformiše u pravcu demokratizacije, koju treba da biraju i za koju treba da mogu da se kandiduju svi građani prema Evropskoj konvenciji i njenim protokolima (koji su dio BH Ustava i BH pravnog poretka po sili Ustava i po činu ratifikacije) itd.
Dakle, nemojte da vas lažu nacio-političari ogrezli u korupciji i politička nedorast zločinačkih velikodržavnih politika, ali i njihovi trabanti iz Sarajeva. Imajte u vidu da su na ovim mehanizmima minimalne demokratske protivteže tokom dejtonskog procesa radili vrhunski stručnjaci, profesori Ustavnog prava itd., i da su se za njih izborili pod okolnostima ogromnog međunarodnog pritiska. Sigurno ne zbog toga da bi ih danas tumačile i razvlačile razne političke i druge starlete i umna nedorast, nego da bi buduće generacije imale kakav-takav oslonac za izgradnju demokratije, demokratskog društva, demokratskih državnih institucija i demokratske države. Još jednom da ponovimo, BH Predsjedništvo ne pripada etničkim skupinama, kao ni BH država, nego svim njenim građanima. Što prije to shvatimo svima će biti lakše.
Znate li kuda nas vodite, upitao je Begić poručivši kako je Predsjedništvo BiH vlasništvo građana, a ne suvlasništvo etničkih grupa.
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.