
Politički zemljotres trese Vladu Republike Srpske: prema informacijama iz više izvora, Milorad Dodik planira smjenu čitave izvršne vlasti do jeseni. Glavni motiv ove rekonstrukcije leži u izbjegavanju američkih sankcija – svi ministri koji se nalaze na “crnoj listi” SAD-a biće udaljeni iz kabineta.
Najozbiljniji kandidat za novog premijera je Željko Budimir, aktuelni ministar za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje. Time bi Radovan Višković, sadašnji predsjednik entitetske vlade, bio smijenjen, ali mu se zauzvrat nudi funkcija u vrhu nekog od najjačih javnih preduzeća.
“Crna lista” kao filter za nove kadrove
U planiranoj čistki našli su se i ministar zdravlja Alen Šeranić, ministar pravde Miloš Bukejlović, ministar unutrašnjih poslova Siniša Karan te dugogodišnji ministar energetike Petar Đokić. Njihove funkcije će, po svemu sudeći, preuzeti kadrovi koji nisu pod međunarodnim sankcijama. Među njima je i Boban Kusturić, šef Uprave za vazduhoplovstvo MUP-a RS, koji bi trebao naslijediti Karana.
Povratak nasilnika u fotelju
U istom paketu mogućih imenovanja je i bivši ministar unutrašnjih poslova Dragan Lukač, koji se uprkos pravosnažnoj presudi zbog nasilja nad tadašnjim poslanikom Draškom Stanivukovićem, ponovo spominje kao kandidat za visoku funkciju. Prema novinaru Slobodanu Vaskoviću, Lukača u novu vladu gura Željka Cvijanović, članica Predsjedništva BiH.
Podsjetimo, Lukač je pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora zbog incidenta iz 2019. godine kada je, za vrijeme sjednice Narodne skupštine RS, fizički nasrnuo na tadašnjeg poslanika, a današnjeg gradonačelnika Banje Luke. Sud je prvobitno izrekao novčanu kaznu, ali je ona preinačena u zatvorsku, što nije spriječilo da se njegovo ime ponovo nađe među mogućim ministrima.
Oštre kritike gradskoj upravi i samopromocija
Lukač, sada kao šef odborničkog kluba SNSD-a u Skupštini Grada Banja Luka, koristi svaku priliku da kritikuje rad gradske uprave i gradonačelnika Stanivukovića. Govoreći za Euronews, optužio je aktuelnu vlast za neracionalno trošenje sredstava, neispunjavanje infrastrukturnih obećanja i eliminaciju domaćih firmi iz tendera.
Posebno se osvrnuo na projekat rasvjete vrijedan 35 miliona KM, koji je, kako tvrdi, namješten za firmu iz Zagreba. Tvrdi da su tenderi koncipirani tako da isključe domaće ponuđače, i poziva građane da ne plaćaju javni prevoz, jer “grad već plaća subvencije koje se ne koriste kako treba”.
O Dodiku, Visokom predstavniku i međunarodnoj zajednici
Lukač otvoreno brani Dodika, nazivajući njegov sudski proces političkom farsom. Kaže da je visoki predstavnik proizveo “najveću poslijeratnu krizu” u BiH, a da međunarodni akteri, uključujući i Interpol, odbijaju da podrže “politički motivirane optužnice”.
Zaključak: Rebalans moći bez promjene prakse
Dok Dodik pokušava da politički preživi uklanjanjem sankcionisanih kadrova, mnogi u tome vide samo kozmetičke promjene. Vraćanje u igru ljudi s pravosnažnim presudama, poput Dragana Lukača, pokazuje da klijentelizam i lična lojalnost i dalje imaju prednost nad profesionalizmom i zakonskom odgovornošću.
Gdje ima dima, ima i vatre – ali u Republici Srpskoj, čini se, ta vatra redovno guta i zakone, i moral, i sjećanje na vlastita posrnuća.
📢 Imate mišljenje o ovoj temi?
Uključite se u raspravu i ostavite komentar na našem sajtu ili društvenim mrežama. BALKAN X PORTAL