Elektroprivreda je iznijela prijedlog prema kojem bi računi mogli rasti između 5 i 12 posto.
Izborni proces je okončan, a građani sada dočekuju nove vijesti o povećanju cijena. Prema najavama, stanovnici Republike Srpske će od početka sljedeće godine kilovat sat električne energije plaćati skuplje.
Stanovništvo u RS se suočava se s najavama novog poskupljenja električne energije od početka 2024. godine. Iako odluka još nije konačna, prijedlog Elektroprivrede RS predviđa povećanje cijena između 5 i 12 posto, što je izazvalo različite reakcije među građanima.
„Ovo je već prevršilo svaku mjeru. I do sada, a i sada sa strujom. Mislim da nema potrebe da poskupljuju, ali moraju oni zadovoljiti te svoje nekako preko naroda“, izjavio je jedan Banjalučanin. S druge strane, neki smatraju da je povećanje cijena opravdano: „Treba da poskupi, da bi ljudi poslovali pozitivno moraju poskupiti. Vjerujem da to neće biti veliko poskupljenje,“ kazao je drugi stanovnik.
Elektroprivreda RS obrazlaže da je poskupljenje neophodno kako bi se osigurala stabilnost poslovanja, posebno termoelektrana. Luka Petrović, direktor ovog preduzeća, pojasnio je da će novi cjenovni model posebno uticati na potrošače koji prelaze 350 kilovatsati mjesečno.
“Primjera radi tarifna grupa do 350 kilovat sati električne energije imaće promjenu na računu od 1,19 do 2,80 KM, grupe od 350 do 1.000 kilovat časova električne energije bi imale promjene cijene od 3 KM pa do 15 KM zato što su to računi 52,5 KM do 105 KM. I naravno treća grupa to su one grupacije koje troše više električne energije i naravno da su tu računi već pod 200 KM i više i oni bi sigurno bili za dvadesetak maraka veći od postojećih računa”, objasnio je Petrović.
Odluka još nije konačna, jer će konačan stav donijeti Regulatorna komisija za energetiku RS do sredine decembra. Sindikat Rudnika i termoelektrane Ugljevik podržava prijedlog, tvrdeći da je povećanje cijena nužno za održavanje proizvodnje.
„Ne bih se složio s tim, smatramo mi kao Sindikat da cijena struje treba da poskupi da bi mogla proizvodna preduzeća da funkcionišu na određen način jer mi zavisimo od proizvodnje megavata,“ izjavio je Boban Banović iz sindikata RiTE Ugljevik.
Međutim, problemi unutar Elektroprivrede RS daleko su od riješenih. S dugom od gotovo 13 miliona KM prema Poreskoj upravi RS, kritike se sve više usmjeravaju prema lošem upravljanju i kontroverznim odlukama, uključujući netransparentne ugovore i skupe marketinške kampanje.
„ERS, resorno ministarstvo i premijer RS nikada nisu našli za shodno da objasne javnosti niz promašaja u samoj Elektroprivredi, prvo zašto smo izgubili dvije arbitraže teške oko 200 miliona KM, zašto su tajni ugovori sa Kinezima koji investiraju u elektroenergetski sektor, šta je sa velikim kapitalnim projektima, šta se uradilo na smanjenju zaposlenih u Elektroprivredi“ upitao je Siniša Vukelić, urednik portala Capital.ba.
Iako vlasti često ističu da građani RS plaćaju najnižu cijenu struje u regionu, uporedni podaci pokazuju da se ona kreće između pet i 20 pfeniga po kilovatsatu, dok je u Federaciji BiH jedinstvena cijena 10 pfeniga.
Najskuplju struju u regionu plaćaju Slovenci, a slijede ih Hrvati, dok su cijene u Srbiji i Crnoj Gori nešto više od onih u Bosni i Hercegovini.
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.