Socijalna služba uključena
Porodica Bajramović živi pod šatorom u Sarajevu: Traže krov nad glavom, žele i raditi ako bi im neko ponudio posao
Skoro mjesec dana porodica Benjamina Bajramovića, supruga i sin od sedam godina, boravi pod šatorom blizu organizacije Pomozi.ba u Sarajevu.
Nikada nisu imali svoj dom, 20 godina živjeli su uglavnom u porušenim i napuštenim objektima. Posljednji takav nalazio se u naselju Otoka i morali su ga napustiti jer je objekat u međuvremenu srušen.
– Tražili smo pomoć, ali niko nam nije želio pomoći. Tako je to 20 godina išlo od ruševine do ruševine i sada smo stigli do šatora. Objekat na Otoci u kojem smo živjeli svakako je bio ruševan, pa smo supruga i ja namjestili jednu sobu. Općina, ili ne znam ko je, ali, došli su sa policijom, nisu se htjeli predstaviti, i to su porušili. Rekli su nam da do devet sati možemo izaći. Nismo ništa uspjeli uzeti – kaže za Bajramović.
Nisu zdravstveno osigurani
Sin ima sedam godina, zbog iznimno hladnih noći dobio je upalu pluća, kao i Benjaminova supruga.
– Od doktora lijekove ne možemo dobiti, ali imamo jednog prijatelja koji nam pomaže. Dobili su lijekove zahvaljujući njemu. Imaju za kašalj i temperaturu. Mi se vodimo na mostarski kanton (HNK) na adresu koja ne postoji. Sin ne ide u školu. Išli smo i molili direktora da ga primi, međutim, čovjek kaže bez prijave i dokumenata, kaže ja na svoju odgovornost ne mogu ništa – priča Bajramović.
Bajramović kaže i da je bio borac Armije Republike Bosne i Hercegovine.
– Zadnja naša prijava vodi se na Mostar i kada sam išao u Ministarstvo za boračka pitanja, rekli su mi da tek kada napunim 53 godine da mogu nešto ostvariti. Takav je zakon kod njih u Hercegovini. Unazad 20 godina mi živimo u Sarajevu. U Mostaru smo bili dok nam dijete nije udarilo auto, počinilac zločina je pobjegao i nikada nije odgovarao. Babin sin, pet minuta u policiji, i nije odgovarao ni dana – govori Bajramović.
Pomoć su tražili, ali bezuspješno. Slali su ih od institucije do institucije i tako ukrug.
– Pošalju nas na socijalno, socijalno nas pošalje na ljudska prava. Nemamo nikakve prihode. Ja po kontejnerima berem otpad i privatno kada me neko zovne radim, čistim podrum, garažu, ali nikada ne bih ukrao. Dijete mi je bolesno, ali neću ukrasti lijekove.
Nemam krivičnih djela, u policiji sam bio samo kad sam ličnu vadio. Nikad ništa od države nismo dobili, jednom samo kada nam je to dijete u Mostaru ubijeno kad je bila dženaza, dobili smo 500 KM kao jednokratnu pomoć – ističe Bajramović.
Na naše pitanje da li su im iz Pomozi.ba pomogli odgovara da jesu.
– Obraćali smo im se, ali ima prečih slučajeva poput Jablanice, oni su se stvarno borili za njih. Dali su nam garderobu, odjeću, deke. Molim da mi se pomogne da dijete sklonim. Mi samo tražimo bilo kakav smještaj i posao bi dobro došao. Od toga nikada ne bježim – pojašnjava Bajramović.
Šta kažu nadležni
Iz JU Kantonalnog centra za socijalni rad Sarajevo kazali su nam da su putem izvještaja MUP-a Kantona Sarajevo, policijiske uprave Novo Sarajevo, sa predmetnim slučajem upoznati 02.08.2024. godine.
– Po upoznavanju sa predmetnim slučajem stručni radnici Službe socijalne zaštite Općine Novo Sarajevo su izašli na teren s ciljem procjene stanja i potreba, te poduzimanja mjera i radnji na pružanju podrške porodici. Izlaskom na teren, uvidom u dostupne podatke i informacije i razgovorom sa F. B. stručni radnici Službe socijalne zaštite Općine Novo Sarajevo su konstatovali da je prvi korak da se porodici pruži podrška, da se izvrši prijava prebivališta na području Kantona Sarajevo.
S činjenicom da je potrebno da se izvrši prijava prebivališta, da malodobno dijete mora biti uključeno u obrazovni sistem i da će Služba u skladu sa nadležnostima poduzeti radnje na uvođenje porodice u usluge i prava za koja porodica ispunjava uvjete upoznata je tom prilikom F. B.
Kako bi se što jednostavnije izvršila prijava prebivališta F. B. je upućena na besplatnu pravnu pomoć koju pruža Udruženje Vaša prava, pri čemu je informisana da će Služba socijalne zaštite Općine Novo Sarajevo radi rješavanja problema prijave prebivališta dati saglasnost da se prijava prebivališta izvrši na adresu Službe.
Dakle, osnov da Centar poduzima bilo kakve radnje je da porodica ima prijavljeno mjesto prebivališta na Kantonu Sarajevo. Sva prava propisana zakonskim i podzakonskirn aktima po kojima postupa Centar, a koja porodica može ostvariti uvjetovana su prebivalištem na Kantonu Sarajevo – kazali su iz JU Kantonalnog centra za socijalni rad.
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.