
POVEZANOST NASILJA, POLITIKE I SLUČAJA NAPADA NA FATMIRA ALISPAHIĆA
Bosna i Hercegovina je zemlja u kojoj se granice između kriminala, politike i institucionalnog nemara opasno brišu. Posljednji primjeri nasilja u Tuzli i raniji napad na novinara i publicistu Fatmira Alispahića svjedoče o dubokim strukturalnim problemima u funkcionisanju pravne države
Krvavi obračun u Tuzli: maskirani napadači, oružje i političke veze
U naselju Husino kod Tuzle, 27. maja 2025. godine, desio se brutalan napad u kojem su maskirani napadači palicama i vatrenim oružjem napali oca i sina. Teško je ranjen 26-godišnji Z.P., dok je njegov otac prošao s lakšim povredama.
Napadači su, prema dostupnim informacijama, okružili njihovo vozilo i brutalno ih pretukli prije nego su pucali.
Kao glavni osumnjičeni u ovom slučaju spominju se braća Denis i Amar Jašić, već poznata javnosti po ranijim napadima, uključujući i napad na novinara Fatmira Alispahića iz februara 2024. godine.
Napad na Alispahića: politička pozadina nasilja
Fatmir Alispahić, poznati novinar i publicista iz Tuzle, 2. februara 2024. godine prijavio je pokušaj atentata, kada su ga pokušali pregaziti vozilom marke BMW. Prema njegovim tvrdnjama i kasnijim istragama, iza napada stoje upravo braća Jašić – Denis i Amar, koji su povezani sa Strankom demokratske akcije (SDA).
Amar Jašić je politički aktivista SDA i blizak saradnik Bakira Izetbegovića, bivšeg člana Predsjedništva BiH i aktuelnog lidera te stranke. Fotografije iz Stuttgarta i Luksemburga pokazuju njegovo prisustvo na skupovima SDA u dijaspori, gdje se javno slikao s Izetbegovićem i drugim partijskim kadrovima.
Denis Jašić je, prema policijskim dokumentima i priznanjima, konzument i osoba povezana s trgovinom drogom, uhapšen u akciji SIPA-e kodnog imena “OSKAR”.
Političko zaleđe kao štit od odgovornosti
U oba slučaja – napad na Alispahića i ranjavanje porodice Palavrić – napadači su identifikovani, ali još uvijek slobodno hodaju. Iako su javnosti poznati, uključujući njihovu kriminalnu prošlost, očigledno je da ih političke veze štite od zakonskih posljedica.
Pitanje koje se logično nameće jeste: da li bi ove osobe bile zaštićene da nisu članovi SDA ili bliski njenim najvišim funkcionerima? Postoji osnovana sumnja da političko pokroviteljstvo omogućava neometano nasilje i nekažnjivost u Bosni i Hercegovini.

Ako se u državi dozvoljava da narkodileri, nasilnici i osobe sa kriminalnim dosijeima postanu politički aktivisti i promotori stranačkih interesa, tada govorimo o ozbiljnoj korupciji u srži političkog i pravnog poretka.
Fatmir Alispahić, iako meta brutalnog napada, nije dobio ni pravnu zaštitu ni političku podršku. Naprotiv – o njegovom slučaju šuti se u velikim medijima, a institucije odugovlače s postupcima.
Sličan obrazac se ponavlja i u posljednjem krvavom incidentu – napadači su poznati, motivi osvete jasni, a povezanost s politikom direktna. Ipak, nikome ništa.
Slučaj braće Jašić, povezanost sa SDA, napad na novinara i pucnjava u Tuzli ukazuju na alarmantnu situaciju u kojoj su političke stranke postale utočište za kriminalce. Nasilje više nije incident – ono je alat. A kada nasilnici imaju političku zaštitu, cijelo društvo postaje talac.
Zbog ovakvih primjera, građani gube povjerenje u institucije, pravosuđe i samu ideju pravde. Sve dok se ovakva ponašanja ne sankcionišu, Bosna i Hercegovina neće biti pravna, već privatna država – u vlasništvu moćnih i zaštićenih.
BALKAN X PORTAL
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.
