
Da li se zakon pogrešno tumači?
Razlog zbog kojeg isto upućujemo nalazi se u izjavi ministrice Darije Softić Kadenić datu medijima i u kojoj tvrdi:
- Ministri u Kantonu Sarajevo koji se nalaze u pritvoru i dalje imaju pravo na platu. To nije rezultat političke odluke, već jasno definisane zakonske procedure, tvrdi Darija Softić-Kadenić, ministrica pravde KS.
- Zakon poznaje institut privremene, odnosno preventivne suspenzije, pojašnjava Softić-Kadenić. Međutim, čak i u tom slučaju, osoba zadržava pravo na osnovnu plaću, i to bez dodataka.”
Član 61. Zakona o državnoj službi u Kantonu Sarajevo propisuje preventivnu suspenziju po osnovu krivičnog postupka i u ovom dijelu ministrica je u potpunosti u pravu. Zakon je dao mogućnost da redovno primate plaću i budete u isto vrijeme u pritvoru. Bez obzira koliko pritvor trajao osnovna plaća se isplaćuje za svo to vrijeme.
Ono što ministrica u svojoj izjavi svjesno zanemaruje je to da se ova mogućnost odnosi SAMO NA DRŽAVNE SLUŽBENIKE.
Član 9. tačka (1) Zakona propisuje da lica koja nisu državni službenici i čiji se radno-pravni status uređuje drugim propisima su: članovi Skupštine Kantona, članovi Vlade Kantona, sudije Kantonalnog suda u Sarajevu, kantonalni tužioci itd.
Kao što vidimo iz citirane odredbe, članovi Vlade Kantona nisu državni službenici i samim tim na njih se ne odnosi član 61. Zakona i mogućnost preventivne suspenzije.
Da budemo jasni, ministri u Vladi Kantona Sarajevo ne mogu primati plaću i biti u pritvorskoj jedinici, jer niti jedan propis to ne regulira niti daje mogućnost. Zakon o Vladi KS i Poslovnik o radu Vade KS su propisi koji se odnose na radno-pravni status članova Vlade i istim se ne ostavlja mogućnost preventivne suspenzije kao za državne službenike. Ono što je još posebno zanimljivo zakon i poslovnik uopće ne predviđaju mogućnost vođenja krivičnog postupka, procedure za isto, za članove vlade, pa samim tim niti suspenzije sa mjesta člana vlade.
Sve isplate plaća ministrima koji su bili u pritvoru ili su trenutno u pritvoru se isplaćuju nezakonito i bez bilo kojeg pravnog osnova. Ovim se čini direktna materijalna šteta budžetu KS.
Izjava ministrice i zanemarivanje jasnog propisa na koga se može odnositi preventivna suspenzija pokazuje da Vlada Kantona Sarajevo umjesto da sankcioniše ministre koji su u sumnji da su počinili krivično djelo i kojima je određen pritvor radi novo krivično djelo isplatom plaća i čini štetu budžetu Kantona Sarajevo. Ministrica putem svoje izjave možda misli da je cjelokupna javnost nepismena i da ne zna čitati pravne propise, pa preko medija ubjeđuje javnost da se preventivna suspenzija može primjeniti i na ministre u pritvoru.
Da bi do kraja bili jasni, ovom prijavom ne želimo dovesti bilo koga u nepovoljniji položaj, pa tako i ministre u pritvoru, ali zakon mora biti primijenjen onako kako je i propisano, a ne na način da se primjenjuje protivno njegovoj namjeni ili da bude predmet namjernih ili nenamjernij zloupotreba.
Razumijemo da je ministar teško biti, a još teže ne biti, i stoga svaki ministar je odgovoran za svoj rad ili nerad, a koji može rezultirati pritvorom. Određivanjem pritvora ministar nije na radnom mjestu, a niti jedan propis ne regulira da za to vrijeme može primati plaću.
Prijava se podnosi javno, jer šteta se čini budžetu Kantona Sarajevo i javnost treba biti upoznata sa svim radnjama koje nisu u skladu sa zakonom.
Aktualna vlada se hvali da je školski primjer transparentnosti i zakonitosti u radu, pa neka javnost sama prosudi koliko je navedeno tačno, poručio je Bečarević.
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.
