
BRITANCI HITNO ŠALJU BORBENE AVIONE NA BLISKI ISTOK
Otkriven vojni plan, u toku velika operacija
Velika Britanija premješta dodatne vojne resurse, uključujući borbene avione, na Bliski istok kako bi ojačala prisustvo i pružila podršku širom regiona, saopćio je danas premijer Kir Starmer.
– Premještamo sredstva u region, uključujući borbene avione, i to kao rezervnu podršku – izjavio je Starmer novinarima uoči svog odlaska na samit G7 u Kanadi, prenosi Reuters.
Velika Britanija već ima svoje borbene avione stacionirane na Bliskom istoku, u okviru operacija koje su usmjerene na suzbijanje prijetnji u Iraku i Siriji.
Portparol britanskog premijera potvrdio je da su posade borbenih aviona počele sa pripremama za raspoređivanje još jučer ujutro, kada su obavještajne službe procijenile da se situacija u regionu ubrzano pogoršava.
Dodatno su angažovani i novi avioni za dopunu goriva iz britanskih baza, a najavljeno je i slanje dodatnih borbenih jedinica.
Napetosti u regionu dodatno su eskalirale nakon što su Iran i Izrael razmijenili raketne i zračne udare. Izrael je pokrenuo veliku ofanzivu protiv Irana, u kojoj su stradali visoki vojni zvaničnici i naučnici, a meta su bila i nuklearna postrojenja.
📢 Imate mišljenje o ovoj temi?
Uključite se u raspravu i ostavite komentar na našem sajtu ili društvenim mrežama. BALKAN X PORTAL