
S aktualnom političkom krizom u Bosni i Hercegovini ponovno su se otvorile rasprave o izmjenama Izbornoga zakona, a oni malo veći “pismoznanci”, kada osporavaju prijedlog hrvatske strane, potežu za teškom artiljerijom i tvrdnjama kako članovi Predsjedništva BiH dominantno predstavljaju građane, piše Večernji list BiH.
Članak 22.
Pozivaju se pritom na prilično pojednostavljeno, ali krajnje manipulantsko tumačenje presude Ustavnoga suda BiH U5/98 Alije Izetbegovića protiv BiH. Vrlo često za tim argumentom posežu i strani “autoriteti”, no valja reći kako i sam Ustavni sud BiH ima posve neujednačenu praksu, pa je u jednom drugom predmetu praktički srušio presudu “Izetbegović”. Naime, u predmetu Ilijaza Pilava protiv BiH AP 2678/06 tvrdi se posve suprotno. Iako je ova presuda donesena 2006. godine, a u međuvremenu je Pilav zatražio i zaštitu pred Europskim sudom za ljudska prava, do sada nije rasvijetljena dalekosežnost ovakvog različitog tumačenja uloge članova Predsjedništva BiH. Ova je presuda de facto poraz unitarističkih teorija, jednako kao što je i presuda “Izetbegović”, koja ističe natkrovljujućom ulogu konstitutivnih naroda, a za članove državnog vrha kaže da zastupaju svoj narod, ali i sve druge građane. Što je posve logično jer donose odluke koje se odnose na cijelu zemlju i sve njezine građane. To, međutim, ne isključuje narod kojemu pripada. Dapače. Posebno zbog uloge koju ima u vetu na pojedine odluke, na koje se poziva, ali isključivo u svom nacionalnom klubu u entitetskom Domu naroda odnosno Narodne skupštine Republike Srpske.
Ova činjenica dodatno potvrđuje koliko je neodrživa tvrdnja unitarista da članovi Predsjedništva BiH predstavljaju isključivo sve građane bez ikakve nacionalne dimenzije. Upravo suprotno, uloga člana Predsjedništva vezana je duboko uz njegov konstitutivni narod, što se institucionalno potvrđuje kroz mehanizam veta i obraćanje svom nacionalnom Klubu naroda u Parlamentu BiH. To najbolje ilustrira presuda Ustavnog suda BiH u predmetu Ilijaza Pilava protiv Bosne i Hercegovine (AP 2678/06), donesena 2006. godine.
“Ustavni sud smatra da je člankom V. Ustava Bosne i Hercegovine jasno propisano da se Predsjedništvo sastoji od tri člana, gdje svaki član predstavlja jednog od konstitutivnih naroda – jednog Bošnjaka i jednog Hrvata iz Federacije Bosne i Hercegovine te jednog Srbina iz Republike Srpske. Ovakav način izbora članova Predsjedništva je ustavno određen i predstavlja legitimno opravdanje za različiti tretman kandidata u skladu s njihovom etničkom pripadnošću i teritorijalnom pripadnošću”, ističe se u točki 22. Ova formulacija je jasna i nedvosmislena: članovi Predsjedništva nisu samo proizvoljno birani predstavnici svih građana, već se po Ustavu biraju kao predstavnici svojih konstitutivnih naroda, a to ima i svoju teritorijalnu dimenziju – Srbin iz RS-a, Bošnjak i Hrvat iz Federacije. Ovaj stav ruši unitarističke teze bošnjačkih političara koji često nastoje svesti Predsjedništvo na instituciju bez nacionalnih obilježja, tvrdeći da članovi predstavljaju isključivo građane.
Narodi kao temelj
Suprotno tome, ova presuda potvrđuje da ustavni poredak BiH uvažava nacionalni identitet kao temeljni dio političke strukture. Ovo je i novi snažni argument u raspravama u kojima bošnjački političari izmišljaju da su hrvatski predstavnici u razgovorima u Neumu o ustavnoj i izbornoj reformi pristali na ukidanje nacionalnih odrednica. S druge strane, poznata presuda Ustavnog suda u predmetu U5/98, koju je u javnosti često pojednostavljeno i manipulativno tumačila bošnjačka politička scena, ima složeniji pristup. Ona ističe dvostruku ulogu članova Predsjedništva.
Iako je izbor članova Predsjedništva nacionalno određen, u praksi njihov mandat uključuje i zastupanje svih građana koji su ih birali. Ta ravnoteža između kolektivnih prava naroda i individualnih prava građana osigurava funkcioniranje složenog sustava u BiH, ali ne briše nacionalnu dimenziju koja je ustavno definirana. Posebno je značajno što pravo veta, koje članovi Predsjedništva koriste u određenim situacijama, nije usmjereno prema “građanima”, već isključivo svom nacionalnom klubu u Domu naroda Federacije ili Narodnoj skupštini Republike Srpske.
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.
