
Kako komentarišete tvrdnje da je SIPA neozbiljno pristupila hapšenju Milorada Dodika u Istočnom Sarajevu?
To mogu tvrditi samo diletanti i oni koji o toj vrsti posla nemaju apsolutno pojma. SIPA je postupila profesionalno, po standardnim procedurama. Nema govora o „dogovorenim igrama“, kako to neki spekulišu. Takve tvrdnje samo jačaju Dodikov narativ da Bosna i Hercegovina nije funkcionalna država.
Uprkos tome što SIPA trenutno djeluje bez rukovodstva, njihova intervencija pokazuje da institucije postoje i funkcionišu. Problem je što se već godinama pojedinci poistovjećuju sa institucijama i narodima, što je posljedica kriminalno-oligarhijske politike i opšte društvene nepismenosti.
Da li je način pokušaja hapšenja uobičajen za visoke političke funkcionere?
Apsolutno. Uvijek se kreće sa najmanje rizičnim metodama. Dodik je bio u blizini sjedišta SIPA-e, što je bila rijetka prilika. Slanje službenika u Banjaluku bi bilo znatno opasnije. Da SIPA nije postupila, to bi bilo razočaravajuće.
Šta se može zaključiti na osnovu reakcije MUP-a RS?
Prvi put je dokazano da MUP RS aktivno sprečava djelovanje državne agencije. To je krivično djelo – sprečavanje službene osobe u vršenju dužnosti, kao i pomoć učiniocu nakon izvršenog krivičnog djela. Moguća je i krivična odgovornost ministra i direktora policije MUP RS zbog zloupotrebe i prekoračenja ovlaštenja.
Kako ocjenjujete ponašanje Dodikovog obezbjeđenja?
Bili su potpuno iznenađeni. Nije bilo posebnog osiguranja pri dolasku. Kada su se pojavili službenici SIPA-e, uslijedila je pometnja. Pojavila se žandarmerija i mobilni tim za koji se tvrdi da je SAJ MUP RS. Međutim, ponašanje, brojnost i oprema te grupe izazivaju sumnju – moguće je da nisu pripadnici MUP-a RS, već plaćenici ili čak strane specijalne jedinice, moguće iz Srbije.
Kasnija masovna prisutnost policije u Lukavici djeluje kao demonstracija sile, više prema građanima RS nego protivnicima.
Šta znače oznake Republike Srbije na policijskim šljemovima?
To može značiti da se simboli Srbije svjesno ističu u RS-u, ali može značiti i nešto mnogo ozbiljnije – da su u pitanju strani plaćenici ili specijalci. Ako Dodik formira privatnu vojsku, to je znak nepovjerenja u MUP RS i ozbiljno kršenje zakona. Time se otvara pitanje odgovornosti rukovodstva policije koje to omogućava.
Dodikovi mediji su objavili imena inspektora SIPA-e. Da li je to prijetnja?
Apsolutno. To je direktna prijetnja i poruka drugim službenicima da se ne usude postupati profesionalno. Mediji se, nažalost, u ovakvim sistemima koriste kao sredstvo pritiska i zastrašivanja.
Možemo li očekivati nove korake SIPA-e?
Teško je to prognozirati. Ovo nije samo pravosudni slučaj, već i politički, sigurnosni, međunarodni. U igri su obavještajne službe, geopolitika i kriminalni interesi. Jučerašnja akcija je pobjeda SIPA-e i države. Ovdje neće pobijediti sila, nego strpljenje i mudrost.
Postoji li mogućnost podizanja optužnice za oružanu pobunu?
Izvjesnije je da će Tužilaštvo BiH proširiti postojeće istrage na krivična djela koja se lakše dokazuju, poput sprečavanja službene osobe ili zloupotrebe ovlaštenja. Ipak, ni „oružana pobuna“ se ne može isključiti – ako se ispune svi zakonski elementi.
Ramiz Huremagić devet godina je radio u Tužilaštvu BiH i Uredu Registrara Suda BiH. Bio je savjetnik glavnog tužitelja, vođa istraga organizovanog kriminala i direktor međunarodnih projekata.
Sarađivao je s domaćim i stranim policijama, kao i s organizacijama poput INTERPOL-a i EUROPOL-a. Vodio je neke od najvećih slučajeva kriminala u regiji, u kojima su izrečene stotine godina zatvora.
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.
