Predsjednik SDS-a Mirko Šarović poručio je da o eventualnom povratku u državne institucije odluku treba donijeti Narodna skupština RS-a i niko drugi
Namjerno se pogrešno interpretira moj razgovor sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem. Interes Aleksandra Vučića za pitanja u BiH pokušavaju da zloupotrijebe. Pokušavaju da stvore atmosferu da je nešto urađeno. O tom pitanju ćemo raspravljati, ali mislimo isto tako da nisu otklonjeni razlozi zbog kojih su institucije napustili srpski predstavnici.
Ovo je juče u Banjoj Luci rekao srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik, i to nekoliko dana nakon sastanka sa Vučićem kada ga je predsjednik Srbije zamolio da se srpski predstavnici vrate u zajedničke institucije i da tim putem traže rješenje svih problema.
Bivši zaključci
– Podsjetiću da imamo dogovor da srpski predstavnici učestvuju u radu kada se to tiče interesa Republike Srpske. Sva ova dešavanja su neskrivena želja opozicije da se vrati u institucije BiH, a da za to druge okrive. Spremni smo da podržimo dogovore o Izbornom zakonu o izboru člana Predsjedništva BiH između druga dva konstitutivna naroda, kazao je Dodik.
Dodik je izjavio da opozicija u Republici Srpskoj pokušava da zloupotrijebi zabrinutost i interes predsjednika Srbije Aleksandra Vučića za dešavanja u BiH. On je dodao da opozicija različito interpretira razgovor sa Vučićem i da bi bilo dobro da još jednom pročitaju zajedničku izjavu.
– Pokušavaju da pripišu ili naprave atmosferu da je sve to nešto gotovo ili definitivno urađeno. U narednim danima treba o tom pitanju razgovarati, jer nije malo ako predsjednik Srbije zamoli ovu strukturu da o tome razmisli. Sa druge strane, jedan od zaključaka Narodne skupštine RS-a kaže da naši predstavnici mogu da učestvuju u onome što je u interesu Republike Srpske, naveo je Dodik.
Podsjećamo, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao je predstavnike Republike Srpske da se vrate u institucije BiH, a taj poziv je prvo u ruke uručen srpskom članu Predsjedništva BiH i predsjedniku SNSD-a Miloradu Dodiku, koji je prije nekoliko mjeseci pokrenuo izlazak srpskih predstavnika iz državnih institucija nakon što je bivši visoki predstavnik Valentin Inzko nametnuo Zakon o negiranju genocida.
– Ostajemo pri politici vraćanja nadležnosti. Poštovaćemo odluke Narodne skupštine Republike Srpske. Dok se ne riješi problem nametnutog Inzkovog zakona, naši predstavnici će ići samo na sjednice kada procijene da je to u interesu Republike Srpske. Ne mogu da prihvatim da bude politička odluka da se Srpskoj oduzimaju šume i imovina, kazao je Dodik.
Naglasio je da i dalje pominje Christiana Schmidta zato što “postoji luda situacija da se građanin druge države lažno predstavlja kao visoki predstavnik”. Schmidt, ponovio je Dodik, nije imenovan od Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija.
– Samo to daje legitimitet, a ne njegov izgled ili porijeklo. Oni smatraju da u BiH žive ludaci. Srpska je rekla da neće razgovarati s njim, jer je on lažni visoki predstavnik. Velika sramota je za Njemačku što stoji iza jednog takvog luzera. Njemu je najvažnije da se smijeni Dodik, pa da njega neko prihvati. Escobar (Gabriel, specijalni izaslanik SAD-a za zapadni Balkan, op. a.) ima potencijal da naredi da se neko likvidira, kazao je Dodik.
Predstavnici opozicije su odmah reagovali. Potpredsjednik PDP-a i poslanik ove stranke u Narodnoj skupštini Republike Srpske Igor Crnadak podsjetio je na zaključke koje su u julu prošle godine usaglasili lideri parlamentarnih stranaka i koji su usvojeni u NSRS-u nakon Inzkove nametnute odluke.
– Da li su ovo bivši zaključci parlamenta Srpske? To je Republika Srpska po Dodiku. Deset stranaka se usaglasi i nešto potpiše, a on sve poništi jednom izjavom čim se prepadne sankcija. Ko je sad izdajnik, kukavica, strani plaćenik i izrod? U tim zaključcima se, između ostalog, navodi da ne postoje uslovi za donošenje odluka srpskih predstavnika u zajedničkim institucijama, kazao je Crnadak.
Ništa manje oštar nije ni predsjednik PDP-a Branislav Borenović, koji smatra da Dodikovo najavljivanje novih razgovora o povratku srpskih predstavnika u zajedničke institucije predstavlja “krah galamdžijske politike”. Predsjednik SDS-a Mirko Šarović poručio je da o eventualnom povratku u zajedničke institucije odluku treba donijeti Narodna skupština Republike Srpske i niko drugi. Šarović je istakao da SDS neće vaditi kestenje iz vatre, jer SDS, kako je rekao, kestenje nije ni bacao u vatru.
– Nastojali smo da urazumimo vlast, da ne srlja i da vuče pametne poteze u ovako delikatnoj situaciji, zbog čega smo sa njihove strane satanizovani u medijima. Još jednom se pokazalo da je Dodikova politika opasna i bez jasnog cilja. Dodiku i njegovoj politici rekli smo ne, jer smo se u ovoj krizi koja traje nekoliko mjeseci uvjerili da se radi o opasnoj politici bez bilo kakvog jasnog cilja, naveo je Šarović.
Dodik je odgovorio da je Šarović po ko zna koji put pokazao političku nepismenost, ali i da ima više razumijevanja “za političko Sarajevo i Alijinog sina nego za Republiku Srpsku i Srbiju koje čine jedan narod”.
– Pred Vučića nije bio stavljen nikakav moj zahtjev ni molba da on rješava krizu u BiH kako to Šarović dezinformiše javnost, već je riječ o međusobnom informisanju i konsultacijama. Šarovićevo izdajništvo je davno prepoznato u našem narodu i neće moći da prođe uprkos njegovim mentorima izvan Republike Srpske i prijateljima iz federalnog Sarajeva. Sa napola izvađenim političkim zubima, te optužbe bez pokrića na račun Republike Srpske i Srbije više podsjećaju na bapske priče nego na pamet i mudrost moćnih političara, kazao je Dodik.
Zastupnica SNSD-a u Predstavničkom domu PSBiH Sanja Vulić izjavila je da se srpski poslanici bez stava Narodne skupštine Republike Srpske ne vraćaju u zajedničke institucije BiH.
– Da su Šarović i pojedinci iz PDP-a lažne patriote pokazali su kada su pravili scene i izazivali svađu u Narodnoj skupštini Republike Srpske, pa pobjegli da ne bi podržali veto srpskog člana Predsjedništva Milorada Dodika. Dodik je simbol moći za izdajnika kakav je Šarović, istakla je Vulićeva.
Bonska ovlašćenja
Na ovoliki plamen svoj prilog je dodao i visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt i to u vidu “pola kile benzina”, izjavom da na Dodika više ne treba računati. Ako se Dodik, kazao je Schmidt, ne bude držao onoga što je obećao Vučiću, biće u teškoj situaciji.
– Bonska ovlašćenja su još u ladici. Moja ovlašćenja nisu samo da nekoga skinem sa funkcije i Dodik to zna. Zna kako je doveden na vlast. Sve što je usmjereno protiv Daytona biće sankcionisano. Međunarodna zajednica, EU, SAD i visoki predstavnik su na istoj strani, poručio je Schmidt.
OSLOBOĐENJE
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.