Objava da Volkswagen planira zatvoriti tri tvornice u Njemačkoj, otpustiti desetke tisuća radnika i uvesti smanjenje plaća od 10% za cijeli radnički tim došla je kao kolektivni šok u zemlji koja se definira kao “Autoland“, zemlja automobila.
U Njemačkoj je automobilska industrija mnogo više od ekonomskog sektora, a važnost Volkswagena nadilazi njegov račun dobiti i gubitka ili broj zaposlenih. Taj automobilski gigant oduvijek je bio simbol njemačke moći. Sada, kao odraz šire industrijske krize u zemlji, njegove poteškoće pogađaju samu srž njemačkog gospodarstva.
S obzirom na to da će bruto domaći proizvod (BDP) biti u padu drugu godinu zaredom, problemi Volkswagena odražavaju nevolje njemačkog gospodarstva. Zarobljen u zastarjelom modelu, postalo je jasno da je nekadašnji ekonomski motor Europe bio ovisan o jeftinom ruskom plinu i izvozu u Kinu.
S ratom u Ukrajini, taj je balon pukao. “Stari poslovni model više ne funkcionira”.
Njemačka kriza sadrži mnoge aspekte, a nijedan od njih ne čini se vjerojatnim za brzo rješenje: migracija velike industrije, sve mračnija demografska perspektiva, nemogućnost privlačenja kvalificirane radne snage, opadajuća infrastruktura i značajan nedostatak inovacija. Volkswagen, koji više nije dorastao međunarodnoj konkurenciji, postao je simbol motora koji više ne radi. “Made in Germany” izgubio je svoj sjaj.
“Volkswagen nije samo ikona cijelog njemačkog gospodarstva već i simbol propadanja cijele industrije”, kaže za ugledni El País Carsten Brzeski, šef makroekonomije u ING-u. Kriza kompanije “pokazuje da serija loših menadžerskih odluka, uz određenu aroganciju i podcjenjivanje novih tehnologija i konkurencije, kao i promjenjivu ulogu Kine u globalnom gospodarstvu, nanose ogromnu štetu cijeloj njemačkoj industriji”, dodao je za španjolski medij.
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.