Cijela stvar ne bi bila uopće sporna, štaviše, bila bi za svaku pohvalu da projekat nije diletantski upropašten i da nije postaio vrlo opasno oruđe u rukama negatora agresije i ratnih zločina počinjenih nad Bošnjacima, da ne mijenja karakter rata u BiH
Nakon što je gromoglasno najavljen, njemu se uopće nije moglo pristupiti na internetu, a nakon što je, pak, stranica proradila, ubrzo se ispostavilo da je bolje bilo da je nema.
Riječ je o projektu heroji.ba, internetskoj mapi iza koje stoji Memorijalni centar Sarajevo, odnosno njegov direktor, NIP-ov kadar Ahmed Kulanić.
Naime, početkom ove sedmice Memorijalni centar Sarajevo je objavio kako je nakon dvije godine rada okončao projekat „Heroji.ba” s ciljem objedinjavanja svih dostupnih informacija o šehidima i poginulim braniteljima Armije i MUP-a Republike Bosne i Hercegovine na jednom mjestu.
“Kroz interaktivnu platformu, dostupnu na adresi www.heroji.ba, u 3D mapi šehidskih mezarja, sada se mogu pregledati šehidska mezarja diljem Bosne i Hercegovine, kao i svaki pojedinačni mezar šehida i branitelja Armije zajedno sa njihovim biografijama i fotografijama”, objavljeno je iz ove instutucije uz dodatak: “Do sada je završeno mapiranje mezarja u Sarajevu, Prijedoru, Goraždu, Olovu i Brčko distriktu, a platforma trenutno sadrži podatke za više od 8.500 šehida i branitelja.”
Cijela stvar ne bi bila uopće sporna, štaviše, bila bi za svaku pohvalu da projekat nije diletantski upropašten i da nije postaio vrlo opasno oruđe u rukama negatora agresije i ratnih zločina počinjenih nad Bošnjacima, da ne mijenja karakter rata u BiH.
Kada je Prijedor u pitanju, ovim su projektom prijedorski Bošnjaci, civili koje su snage Vojske i policije Rs odvodile iz njihovih domova i ubijale, neke i prije nego što su dospjeli u zloglasne prijedorske koncentracione logore, proglašeni pripadnicima Armioje R BiH!? Da cijela stvar bude još gora, pripadnikom Armije R BiH proglašeno je i šestogodišnje dijete kojeg su vojne i policijske snage Republike srpske ubili na kućnom pragu!
Sada čekamo da saznamo kolika je šteta počinjena i u drugim bh. gradovima obuhvaćenih mapiranjem.
Tek kada su neki iod preživjelih Prijedorčana čiji su rođaci ubijeni tokom nasilnog preuzimanja vlasti u ovom gradu zaprijetili podizanjem tužbi, imena tih nesretnika izbrisana su sa stranice. No šteta je već počinjena a posljedice će se tek osjetiti jer neće proći dugo a da negatori genocida ne prošire narativ o brojnim vojnicima Armije R BiH koji su poginuli u borbama za taj grad.
„Ranije sam direktora Memorijalnog centra Sarajevo, Ahmeda Kulanića, upozoravao na niz poteškoća s kojima će se svako morati suočiti kada se počne baviti istraživanjem zločina u Prijedoru. Ta je opština do te mjere specifična da vam za bilo kakav projekat treba značajan dio pomoćnika koji jako dobro razumio kontekst zbivanja u toj opštini 1992. godine, onome što je tome prethodilo i kakve su posljedice počinjenih zločina. Na svu sreću, Prijedor ima nekoliko ozbiljnih stručnjaka čije reference su danas prepoznatljive kako u, tako i van Bosne i Hercegovine.
Ono što je problematično jeste činjenica da kada je direktor Kulanić krenuo u projekat mapiranja mezarja niti jednog od tih stručnjaka nije konsultovao i tu je, po prirodi stvari, morao nastati problem. Umjesto stručnjaka sarađivao je sa Jusufom Arifagićem, Dževadom Smajićem i nekim još osobama koji, pokazalo se, nisu dorasli ovakvim temama“, napisao je danas Prijedorčanin Jasmin Medić, historičar koji je na svom facebooku reagirao na skandal koji je svojom mapom priredio MC Sarajevo.
„Kulanić, vjerovatno svjestan svih tih okolnosti, šalje svoje uposlenike da na terenu mapiraju mezarja i na taj način ih gura u vatru jer nisu oni krivi što je u cijeloj Bosni i Hercegovini ostalo nedefinisano šta znači biti pripadnikom oružanih snaga ili policijskih struktura, šta znači biti zarobljenikom ili zatočenikom i kada se nekoga može tretirati ubijenim ili poginulim civilom. Te rasprave u ovoj državi traju više od 25 godina i svaka opština ima problem s time, ali ono što bez dileme možemo da zaključimo jeste da su u Prijedoru isključivo ubijani civili. Njih, prema dosadašnjim rezultatima istraživanja, 3176.
Dakle, Memorijalni centar nije u stanju da riješi nešto što četvrt stoljeća nije riješeno. To što prvi čovjek misli da je pozicija ekvivalent količini znanja, to je već njegov problem, ali porodice ubijenih ne mogu ispaštati zbog takve njegove umišljenosti.
Rezultat toga je i problem koji je jučer nastao i opravdane reakcije porodica ubijenih Prijedorčana. Prikazani preliminarni rezultati projekta “Mapiranje mezarja” ide u prilog negatorima zločina, onima koji falsificiraju historiju i odbijaju prihvatiti dokazane činjenice. Zbog toga se nadam da će direktor MC Sarajevo, ali i njegova dva gore spomenuta jarana s područja Prijedora naći za shodno da saopštenjem objasne novonastalu situaciju. Preveliki je ovo problem da bi se tek tako sve prešutjelo“, zaključio je svoj komentar Medić.
U svom saopćenju za javnost Memorijalni centar Sarajevo tvrdi, pak, da je riječ o softverskoj grešci te da je odmah reagirao kako bi se roblem ispravilo.
„Ustanovili smo softversku grešku koja se desila korištenjem urneka predviđenog za biografije poginulih pripadnika Armije i MUP-a RBiH, koji uz biografiju imaju i sliku armijskog grba. Trenutno je u toku ispravljanje greške u softveru i ažuriranje baze podataka, zbog čega je onemogućen pristup stranici heroji.ba. Važno je istaći, da niti u jednom dijelu pisanog teksta biografija ubijenih Prijedorčana isto nije bilo navedeno, već su iste napisane shodno ustupljenim informacijama iz knjige „Ni krivi, ni dužni“.
Također, važno je naglasiti da prikazano nije svjesno niti sa namjerom napravljeno, što je evidentno i na osnovu biografskih podataka – ukoliko je prikazana biografija ubijenog djeteta sa slikom i uz nju armijski grb, tendenciozno je govoriti o namjeri jer se lako može utvrditi nelogičnost u takvim podacima. Treba imati u vidu da je kapitalni projekat „Heroji“, projekat na kome se permanentno i trajno radi, a u protekle dvije godine, tim Memorijalnog centra Sarajevo je neumorno radio na prikupljanju podataka, terenskim provjerama, što pretpostavlja ogroman posao dodatno otežan protokom vremena od agresije do danas“, kazali su, između ostalog iz Memorijalnog centra Sarajevo, te zaključili: „Ovim putem, svim porodicama žrtava koje su se na bilo koji način našle povrijeđenim, želimo uputiti iskreno izvinjenje i istovremeno ih još jednom pozvati da sve sugestije, komentare, fotografije i druge dokumenete vezane za projekat mapiranja dostave Memorijalnom centru Sarajevo.“
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.