
U savremenom i ubrzanom načinu života, postizanje zdrave ravnoteže između posla i privatnog života postaje sve važnije – kako za mentalno zdravlje pojedinca, tako i za dugoročnu produktivnost društva.
Uz Irsku, Novi Zeland prednjači na listi
Globalni indeks ravnoteže između života i rada za 2025. godinu rangira zemlje prema tome koliko efikasno podržavaju ovu ravnotežu. Najnoviji rezultati pokazuju da zemlje koje uspješno kombinuju visoku produktivnost sa snažnim socijalnim politikama, poput Novog Zelanda i Irske, prednjače na listi, dok se skandinavske države izdvajaju kao apsolutni lideri u ovoj oblasti.
Indeks obuhvata brojne faktore: porodiljske naknade, plaćene odmore, minimalne zarade, dostupnost zdravstvene zaštite, nivo bezbjednosti i opšti osjećaj sreće građana – kako bi se dobila cjelovita slika o kvalitetu života radno aktivnog stanovništva.
Novi Zeland na vrhu
Novi Zeland je zauzeo prvo mjesto sa ocjenom 86,9 od mogućih 100. U toj zemlji minimalna satnica iznosi 16,42 dolara (oko 14 evra), radnici imaju pravo na čak 32 dana zakonskog plaćenog odmora, kao i 26 nedjelja potpuno plaćenog porodiljskog odsustva.
Irska i Skandinavija ne zaostaju
Odmah iza se nalazi Irska, koja nudi slične beneficije – uključujući besplatno zdravstveno osiguranje i visoke minimalne zarade.
Skandinavske zemlje – Norveška, Danska i Finska – takođe su visoko rangirane zahvaljujući izdašnim programima plaćenog odsustva i sveobuhvatnoj zdravstvenoj zaštiti. Na primjer, Norveška nudi čak 49 nedjelja u potpunosti plaćenog porodiljskog odsustva.
Ove države godinama ostvaruju visoke rezultate u globalnim indeksima sreće i kvaliteta života – što je direktna posljedica dugoročnih ulaganja u socijalnu sigurnost i podršku porodici, prenosi Nova.
📢 Imate mišljenje o ovoj temi?
Uključite se u raspravu i ostavite komentar na našem sajtu ili društvenim mrežama. BALKAN X PORTAL