
Ova otkrića pomažu u razumevanju dugoročnih klimatskih posljedica
Novo istraživanje objavljeno u naučnom časopisu Geophysical Research Letters otkriva da se zbog pumpanja podzemnih voda Zemlja nagnula za oko 80 centimetara za manje od dvije decenije. Iako ovo zvuči kao zanemariv broj, ima ogroman utjecaj na to kako naša planeta funkcioniše.
Kako istraživači ističu, podzemne vode nisu “samo voda”. Kada se izvlače iz prirodnih izvora, a zatim na kraju završe u okeanima, to uzrokuje promjene u raspodjeli Zemljine mase. Geofizičar Ki-Veon Seo sa Nacionalnog univerziteta u Seulu objašnjava: „Naša analiza pokazuje da je preraspodjela podzemnih voda ta koja ima najveći utjecaj na pomjeranje rotacijskog pola kada su u pitanju faktori povezani s klimom.“
Studija je obuhvatila period od 1993. do 2010. godine i pokazala da je čak 2.150 gigatona podzemnih voda izvučeno iz crpnih stanica širom svijeta tokom tog vremena. Veliki dio te vode korišten je za poljoprivredu, navodnjavanje i svakodnevnu ljudsku potrošnju, a zatim je na kraju oticao u okeane.
Važno je naglasiti da ta voda nije “nestala”, već da su se ključni pomaci dogodili u srednjim geografskim širinama, posebno u zapadnom dijelu Sjeverne Amerike i sjeverozapadnoj Indiji. Intenzivna upotreba vode na tim područjima odigrala je ključnu ulogu u tome kako je Zemljina osa počela da se naginje.
Naučnici vjeruju da bi ovi podaci mogli pomoći u boljem razumijevanju dugoročnih klimatskih posljedica, prenosi Portal24.
📢 Imate mišljenje o ovoj temi?
Uključite se u raspravu i ostavite komentar na našem sajtu ili društvenim mrežama. BALKAN X PORTAL