
Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine bi na hitnoj sjednici zakazanoj za danas, 4.april, trebalo da razmatra Zahtjev delegatkinjе Marinе Pendeš (HDZ BiH) za razmatranje Prijedloga zakona o izmjenama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine po hitnom postupku. No, pitanje je da li će uopšte doći do rasprave.
“Nema rasprave ni o jednom drugom pitanju dok se ne završi započeta sjednica i preostale tačke dnevnog reda koje su vezane za smjenu predsjedavajućeg i ministara SNSD-a. Mi ćemo insistirati da se poštuje Poslovnik. Nećemo dozvoliti da se stalno ponižavamo”, poručuje SDA-ov Šefik Džaferović, predsjednik Kluba Bošnjaka u Domu naroda BiH.
Bez kraja prethodne nema početka naredne sjednice. Ako ga i bude, zakon neće proći. Klub Bošnjaka bit će protiv, a bez njih nema entitetske većine.
Najavljuje li Trump odlazak Muska? “Vratit će se svojim preduzećima”
Džaferović upozorava da taj zakon još jednom potvrđuje, a ne uklanja diskriminaciju na koju je ukazao Europski sud za ljudska prava:
“I zbog toga je to nešto što je apsolutno neprihvatljivo i neprihvatljivo je što se s tim zakonom pokušava uspostaviti stroga politička kontrola nad CIK-om”, kaže Džaferović, preosi Federalna televizija.
Lider HDZ-a BiH Dragan Čović je prekjučer u Sarajevu izjavio da se radi o “malom dijelu” zakona koji se tiče izbora članova Predsjedništva BiH i Centralne izborne komisije.
“Došlo je vrijeme da se to riješi. Za veće izmjene imamo dovoljno vremena, ali za ovo nemamo, jer o tome pričamo deset godina. Bošnjački narod imat će pravo birati, ali isto pravo mora imati i hrvatski narod, da može birati svog predstavnika u Predsjedništvu BiH, što već 16 godina nije moguće”, kazao je Čović.
U odredbi koju je predložio HDZ BiH, a tiče se izbora hrvatskog člana Predsjedništva BiH, navedeno je da svi kandidati Hrvati čine listu hrvatskih kandidata.
Prema predloženoj odredbi, “izabran je kandidat koji dobije najveći ukupan broj glasova među hrvatskim kandidatima u Federaciji BiH uz uvjet da je taj kandidat osvojio najveći broj glasova među hrvatskim kandidatima u najmanje tri od pet kantona, i to: Hercegovačko-neretvanskom, Srednjobosanskom, Zapadnohercegovačkom, Kantonu 10 i Posavskom”.
Predviđeno je da, “ukoliko kandidat koji je osvojio najveći broj glasova u Federaciji BiH ne zadovoljava navedeni uvjet, uzima se sljedeći kandidat s liste hrvatskih kandidata po broju glasova i tako do kraja liste dok se ne pronađe kandidat koji zadovoljava navedeni uvjet”.
Također je predloženo da ukoliko hrvatski kandidat nije izabran sukladno navedenim odredbama, “onda je izabran kandidat koji dobije najveći ukupan broj glasova među hrvatskim kandidatima u FBiH uz uvjet da je taj kandidat osvojio najveći broj glasova među hrvatskim kandidatima u najmanje dva od pet navedenih kantona. Ukoliko kandidat koji je osvojio najveći broj glasova u FBiH ne zadovoljava navedeni uvjet, uzima se sljedeći kandidat s liste hrvatskih kandidata po broju glasova i tako do kraja liste dok se ne pronađe kandidat koji zadovoljava navedeni uvjet”.
U predloženom zakonskom rješenju se navodi da “ukoliko hrvatski kandidat nije izabran sukladno navedenim odredbama, onda je izabran kandidat koji dobije najveći ukupan broj glasova među hrvatskim kandidatima u FBiH uz uvjet da je taj kandidat osvojio najveći broj glasova među hrvatskim kandidatima u najmanje jednom od pet kantona.
Ukoliko kandidat koji je osvojio najveći broj glasova u FBiH ne zadovoljava navedeni uvjet, uzima se sljedeći kandidat s liste hrvatskih kandidata po broju glasova i tako do kraja liste dok se ne pronađe kandidat koji zadovoljava navedeni uvjet”.
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.