– Većina gradova u BiH nije u potpunosti osigurala da se dokumentacija potrebna za rješavanje zahtjeva pribavlja po službenoj dužnosti, iako su, shodno zakonskim odredbama, to bile dužne.
Građani su stoga često prinuđeni da samostalno pribavljaju dokumentaciju, kako onu koju izdaju drugi organi tako i onu kojom raspolaže općina, odnosno grad. Pritom, i pored jasnih zakonskih rokova, građani su izloženi maltretiranju višestruko dužeg čekanja, i po godinu-dvije, pri čemu, naravno, nisu obavješteni o razlozima kašnjenja, nego su prepušteni neizvjesnosti i nepredvidivosti postupka, utvrdili su federalni revizori tokom praćenja realizacije preporuka iz lzvještaja revizije učinka “Efikasnost lokalne uprave u rješavanju zahtjeva građana”.
Glavni federalni revizor Dževad Nekić ističe da je glavni cilj bio ispitati preduzete aktivnosti i procijeniti u kojoj mjeri su date preporuke realizovane. Objasnio je da su analizirane aktivnosti općina i gradova, Federalnog ministarstva prometa i komunikacija, Federalnog ministarstva pravde, te Generalnog sekretarijata Vlade FBiH poduzete i to u periodu 2022-2024. godine.
Iako su zabilježeni određeni pomaci, nijedna od 26 općina/gradova koji su bili obuhvaćeni praćenjem, nije realizovala sve preporuke, dok je najveći broj poduzeo djelimične aktivnosti na njihovoj realizaciji.
U Izvještaju Ureda koji je objavljen prije dvije godine revizori su dali određene preporuke u cilju unaprijeđenja efikasnosti lokalne uprave u rješavanju zahtjeva građana i ostvarenja principa dobrog upravljanja, odgovornosti, transparentnosti i ekonomičnosti. Unaprijeđenje efikasnosti lokalne uprave i kvaliteta usluga za građanke i građane FBiH, bi dovelo i do smanjenja administrativnih opterećenja i troškova za građane i privredu.
Treba istaći da su revizori konstatovali i to da Parlamentarna komisija odgovorna za reviziju nije razmatrala ovaj Izvještaj revizije učinka, niti su doneseni zaključci kojima bi se obavezale nadležne institucije na efikasnu realizaciju preporuka. Podsjetimo da se još uvijek čeka da komisija odgovorna za reviziju počne sa radom, a svi izvještaji koji su im do sada dostavljeni, su na čekanju.
Revizori ističu da je od 26 jedinica lokalne samouprave samo deset osiguralo jasne upute o ostvarivanju prava stranaka i detaljan popis neophodne dokumentacije, a svega četiri su poduzele sve potrebne aktivnosti kako bi se ranjivim kategorijama stanovništva olakšao pristup uslugama lokalne samouprave.
– Iako je većina općina osigurala preuzimanje obrazaca elektronskim putem, nijedna općina ili grad iz uzorka nije u potpunosti uspostavila elektronske usluge niti
su obavještavali inspekcijske organe u slučajevima kada nadležni organi kasne sa izdavanjem saglasnosti ili mišljenja potrebnih za rješavanje zahtjeva, navodi se u izvještaju federalnih revizora.
Preporuku revizora da se građanima izdaju potvrde o prijemu zahtjeva sa svim propisanim informacijama provelo je samo nekoliko općina/gradova i to Mostar, Tuzla, Novi Grad Sarajevo, Novo Sarajevo, Bosanski Petrovac i Sanski Most. Ova preporuka je djelimično provedena u Zenici, Livnu, Goraždu, Orašju, Ravnom, Cazinu, Živinicama, Kreševu, Grudama, Širokom Brijegu, Doboj Jugu, Tešnuj, Teočaku, Travniku, Vitezu i Glamoču, dok u Čapljini nije nikako provedena.
– Praćenjem je utvrđeno da Grad Čapljina nije poduzimao aktivnosti na realizaciji preporuke jer strankama ne izdaje potvrde o prijemu zahtjeva, te navode da su u toku pripreme za implementaciju ove zakonske odredbe, pojašnjeno je u Izvještaju.
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.