
Bosna i Hercegovina se suočava s ozbiljnom prijetnjom kolapsa sistema za izdavanje ličnih dokumenata. Agencija za identifikacijske dokumente, evidenciju i razmjenu podataka (IDDEEA) upozorila je da bi uskoro moglo doći do zastoja u radu ključne državne infrastrukture zbog iscrpljenih kapaciteta sistema za biometrijsku identifikaciju – posebno za pohranu otisaka prstiju.
Bez novih ulaganja, što je onemogućeno zbog neusvajanja budžeta BiH za 2025. godinu, dovedeni su u pitanje ne samo pasoši, lične karte i vozačke dozvole, nego i čitav izborni proces planiran za 2026. godinu.
Sistem pred granicom kapaciteta
Iz IDDEEA-e su potvrdili da je trenutni sistem “velikim dijelom popunjen” i da će “u skorijem periodu” dostići svoj licencni maksimum. Iako nisu precizirali tačan datum, nezvanične informacije govore da bi do kraja avgusta sistem mogao biti preopterećen.
Sistem koji koristi IDDEEA uveden je 2009. godine, a današnja verzija u funkciji je od 2019. Nabavka novog ili nadogradnja postojećeg bila je planirana za ovu godinu, no tender nije raspisan jer nije usvojen državni budžet.
Cijene novog sistema, prema dostupnim informacijama, kreću se između šest i 15 miliona eura – sredstva koja trenutno nisu dostupna zbog tzv. privremenog finansiranja, koje zabranjuje nova kapitalna ulaganja.
Moguće posljedice: od dokumenata do izbora
U slučaju kolapsa sistema, građani BiH bi se mogli suočiti s ozbiljnim posljedicama – od nemogućnosti izdavanja dokumenata do zastoja u radu policijskih agencija i granične kontrole. Još alarmantnija je činjenica da bi sistemska blokada mogla direktno ugroziti održavanje općih izbora 2026. godine.
“Svi korisnici sistema, uključujući policiju, granične službe i Centralnu izbornu komisiju BiH, radit će pod otežanim uslovima. Provođenje izbornog procesa s identifikacijom birača bit će praktično nemoguće”, saopštili su iz IDDEEA-e.
U pitanju je i bezvizni režim s EU, budući da biometrijski pasoši i sigurnosna infrastruktura predstavljaju jedan od ključnih zahtjeva Brisela za njegovo održavanje.
Finansijski zastoj
Razlog zbog kojeg tender nije pokrenut je politička blokada donošenja državnog budžeta. BiH je trenutno u režimu privremenog finansiranja, koji ne dozvoljava nova ulaganja u opremu, sisteme i licence. Budžet za 2025. još nije ni u parlamentarnoj proceduri, iako je trebalo da bude usvojen najkasnije do kraja 2024. godine.
S obzirom na to da procedura javne nabavke može trajati mjesecima, a uz moguće žalbe firmi i biti dodatno prolongirana, sve i da se budžet usvoji sutra – vrijeme curi.
Šta dalje?
Iz IDDEEA-e tvrde da će učiniti sve da sistem funkcioniše što je duže moguće, ali priznaju da ne mogu garantovati da će izdavanje ličnih dokumenata i drugi procesi ostati neometani.
Upozorenja su jasna: bez brzog političkog dogovora i usvajanja budžeta, Bosna i Hercegovina bi mogla ostati bez osnovne identifikacijske infrastrukture. A u zemlji koja ionako funkcioniše na ivici institucionalnog kapaciteta, kolaps jednog ovakvog sistema može imati dugoročne i ozbiljne posljedice po sigurnost, međunarodne odnose i samu demokratiju.
Iz IDDEEA-e nisu komentarisali kada će tačno sistem dostići granicu, ali su pozvali na hitno institucionalno djelovanje.
BONUS VIDEO
📢 Imate mišljenje o ovoj temi?
Uključite se u raspravu i ostavite komentar na našem sajtu ili društvenim mrežama. BALKAN X PORTAL