
Rescue personnel stand next to damaged vehicles as they work at an impact site following missile attack from Iran on Israel, in Rishon LeZion, Israel, June 14, 2025. REUTERS/Ronen Zvulun
Iako je trenutno na Bliskom istoku na snazi krhki prekid vatre, Iran očigledno ne vidi kraj sukoba s Izraelom – naprotiv, Teheran se priprema za dugotrajan, iscrpljujući rat koji bi mogao promijeniti regionalni poredak.
Prema analizi Forbes-a, iranske političke i vojne strukture posljednjih sedmica sve otvorenije govore o „dugom otporu“ protiv Izraela, pri čemu se Teheran oslanja na mrežu saveznika širom regije – uključujući Hezbolah u Libanu, Huse u Jemenu i milicije u Iraku i Siriji. Zajednički cilj: strateško iscrpljivanje izraelskih vojnih kapaciteta i destabilizacija izraelske unutrašnje scene.
Pripreme na više frontova
Iranske oružane snage, Revolucionarna garda (IRGC) i Ministarstvo odbrane, pojačavaju proizvodnju raketnog i dronovskog naoružanja. Iako je direktna konfrontacija s izraelskom vojskom veoma rizična, Teheran preferira rat „niskog intenziteta“, koji bi trajao mjesecima ili godinama, uz korištenje posredničkih grupa i napade iz sjene.
U analizi se navodi da se Iran nada da će takvim pristupom iscrpiti izraelsku ekonomiju, stvoriti politički pritisak unutar izraelskog društva i natjerati Tel Aviv na ustupke – kako prema palestinskom pitanju, tako i u širem strateškom smislu.
Obračun ideologija
Osim vojne dimenzije, sukob poprima i jake ideološke konture. Iran se pozicionira kao lider otpora „cionističkom projektu“ i američkom utjecaju u regiji. Retorika vrhovnog vođe Alija Hamneija i predsjednika Masouda Pezeškiana jasno poručuje da će Iran nastaviti podržavati sve grupe koje se bore protiv Izraela, bez obzira na cijenu.
S druge strane, izraelski premijer Benjamin Netanyahu sve više insistira na potrebi za „odlučnim obračunom“ s iranskim prijetnjama, što dodatno polarizira regiju. Oboje, i Teheran i Tel Aviv, prema procjenama analitičara, ulaze u novu fazu sukoba koja više ne podrazumijeva brze vojne udare, već strateški maraton.
Američka neodlučnost i evropska tišina
Važan faktor u kalkulacijama Teherana je i očigledno slabljenje američke volje da se direktno uključuje u konflikte širom Bliskog istoka. Iako Washington i dalje podržava Izrael, unutrašnji politički problemi i predstojeći predsjednički izbori limitiraju odlučnost Bijele kuće.
Evropa, za to vrijeme, uglavnom ostaje pasivna. Bez jasne zajedničke politike prema Iranu, evropski blok gubi utjecaj na tok događaja, što dodatno otvara prostor za radikalizaciju odnosa između Irana i Izraela.
Zaključak: Dugotrajni sukob na horizontu
Iako trenutni prekid vatre može donijeti privremeno smirivanje tenzija, sukob između Irana i Izraela poprima sve karakteristike dugotrajnog rata iscrpljivanja. Teheran ne računa na brzu pobjedu, već na strateško strpljenje i raspodjelu udara kroz regionalnu mrežu saveznika.
Pitanje je samo koliko dugo će svijet moći gledati ovaj sukob sa strane, a da se ne suoči s njegovim globalnim posljedicama.
📢 Imate mišljenje o ovoj temi?
Uključite se u raspravu i ostavite komentar na našem sajtu ili društvenim mrežama. BALKAN X PORTAL