
REGIJA – Medijski prostor zapadnog Balkana nalazi se pod nikad većim političkim i finansijskim pritiscima, dok se ključni regionalni mediji gase ili se nalaze na udaru vlasti. Kulminacija je uslijedila nakon što su novinari televizije N1 u Srbiji, poznate po kritičkom izvještavanju, primili eksplicitne prijetnje smrću.
Prema pisanju Radija Slobodna Evropa (RFE), riječ je o sistematskoj kampanji zastrašivanja u kojoj, kako navode, učestvuju i najviši zvaničnici vlasti na čelu s predsjednikom Aleksandrom Vučićem, uz podršku prorežimskih tabloida i medija finansiranih javnim novcem.
U otvorenom pismu upućenom institucijama, redakcija N1 poziva na hitnu reakciju, navodeći da je kampanja protiv njih postala “izrazito opasna” te da im svakodnevno pristižu poruke mržnje i prijetnje smrću.
Gašenje Al Jazeere Balkans – dodatni udarac
U isto vrijeme, medijska scena u regiji dodatno je uzdrmana iznenadnim gašenjem regionalnog projekta katarske Al Jazeere Balkans, čije su kamere ugašene 12. jula. Prestao je s radom i njihov web portal za koji su pisali deseci novinara iz cijele regije, a bez posla je ostalo više od 200 medijskih radnika.
Iz sjedišta mreže saopćeno je da se zatvaranje AJB-a provodi u okviru “šire strategije jačanja digitalnog prisustva i širenja na nove platforme”, ali mnogi u regiji smatraju da je riječ o ozbiljnom gubitku za profesionalno i nezavisno novinarstvo na Balkanu.
Zatvaranje prostora za nezavisne medije
Ovi događaji dolaze u kontekstu šireg urušavanja međunarodne podrške nezavisnim medijima. Američki USAID, koji je desetljećima pomagao medije u regiji, povukao je podršku, dok Glas Amerike od marta više ne emitira svoj sadržaj, a Radio Slobodna Evropa već četiri mjeseca pokušava obezbijediti stabilno finansiranje.
U junu je smijenjena uprava United grupe – vlasnika medija N1 i Nova – što je izazvalo dodatne sumnje u politički pritisak na kritičke redakcije, posebno u Srbiji.
Stručnjaci upozoravaju: Demokratski prostor se urušava
Profesorica Fakulteta političkih nauka u Beogradu Snježana Milivojević upozorava da se paralelno s povlačenjem međunarodnih donatora događa i povratak države u medijski sektor – posebno kroz državni Telekom i njegove kanale koji glume nezavisne glasove.
– „Sektor međunarodne medijske pomoći se, takoreći, raspada pred našim očima“, kaže Milivojević za RFE. Dodaje kako nezavisni mediji više nemaju podršku ni izvana ni iznutra, a suočeni su sa SLAPP tužbama, prijetnjama, otkazima ugovora i javnim prozivkama.
Slično upozorava i direktor Media Centra iz Sarajeva, Boro Kontić, koji ističe kako bez snažne medijske zajednice i podrške države, mediji gube svoju ulogu stuba demokratskog društva.
– „Nemoguće je bilo šta raditi ako ne postoji profesionalno novinarstvo koje je kritički raspoloženo i koje predstavlja glas javnosti“, poručuje Kontić.
📢 Imate mišljenje o ovoj temi?
Uključite se u raspravu i ostavite komentar na našem sajtu ili društvenim mrežama. BALKAN X PORTAL