
(jer niko više nema para ni za klik)
Mnogi građani Bosne i Hercegovine i ove će godine potražiti spas od vrelih gradskih ulica na hrvatskoj obali. Ipak, kako stvari stoje, osvježenje u Jadranskom moru moglo bi ih koštati više nego ikad – doslovno: jedan bubreg.
“Mi smo svjesni da su cijene visoke, ali more je more. Ljeto je ljeto. Niko vas ne tjera,” izjavio je Ante Palma, predsjednik Turističke zajednice Hrvatske, koji je očigledno diplomirao ekonomiju u Hogwartsu.
“Pa kad već ljudi ostavljaju srce na moru, rekli smo – što ne bi ostavili i bubreg?” dodaje Palma dok pozira ispred hotela koji za noć košta više od prosječne bh. plate.
Kako funkcioniše plaćanje bubregom?
Vrlo jednostavno – uživate sedam dana u apartmanu sa pogledom na kontejnere, a na kraju odmora specijalizirani tim „turističkih hirurga“ diskretno izvede rutinsku operaciju. Bez čekanja, bez kliničkog centra, bez para – samo vi, skalpel i more.
Navodno će gosti moći birati između “Standardne anestezije” i “Domaće loze 42°” za smanjenje bola.
Reakcije iz BiH (komentari sa Facebooka):
Meho B., Memići, Kalesija:
“Ja već nemam ni bubreg ni jetru, sve otišlo kroz rakiju i roštilj. Jel primaju na odloženo?”
Jasmina H., Zenica:
“Ako muž i ja damo po jedan bubreg, jel imamo pravo na polupansion?”
Šerif S., Cazin:
“Znači sad kad žena kaže ‘vodi me na more’, mogu joj bukvalno reć’ ‘moraš dat’ bubreg’. Pravedno.”
Baka Mara Sarajevo:
“Nekad si za bubreg mogo kupit stan, sad samo apartman s klima uređajem koji radi 2 sata dnevno.”
Džemal K., Mostar:
“Ja bih dao bubreg, ali da mi garantuju da me neće naplatit’ ležaljku još dodatno.”
Hrvatska je možda skupa, ali sada je bar transparentna – znaš tačno šta te košta. Dok u Bosni organi odlaze na crno tržište bez ikakvog odmora zauzvrat, naši zapadni susjedi nude bar sunce, sol i – rez od 15 centimetara.
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.
