
Banjaluka 26 05 2010 grafit-nacionalizam
Zvaničnici na potjernici. Javna preduzeća na izdisaju. Politička kriza na vrhuncu. Najkraći presjek stanja u Republici Srpskoj. Prema mišljenju mnogih, i više nego dovoljan razlog za prijevremene izbore. Da li ćemo gledati taj film?
Sada se, u jeku najnovije političke krize, ova mogućnost sve češće pominje, ponovo u redovima opozicije, koja je, podsjetimo, krenula u pohod na vlast na nivou BiH.
Poznavaoci prilika smatraju da bi se to moglo preliti i na Republiku Srpsku, a naročito iz razloga što se, upravo na Republiku Srpsku, u posljednje vrijeme, prelilo sve i svašta. Obračun vlasti, s jakim ekonomijama, mogao bi da nam doći na naplatu. I to sa visokom kamatom.
Njemačka je, podsjetimo, nedavno uvela sankcije zvaničnicima iz Republike Srpske. Republika Srpska je, zauzvrat, njemačku ministarku Anu Lirman proglasila “personom non grata”.

FOTO: VALDA KALNINA/EPA
Političari i analitičari upozoravaju – posljedice bi mogle da budu katastrofalne. Od ukidanja bezviznog režima, većih kontrola na granicama, preko ukidanja letova iz Banjaluke, prekida poslovnih sveza, do uvođenja strožih uslova zapošljavanja za građane Republike Srpske u EU.
Spoljnotrgovinska razmjena Republike Srpske sa Njemačkom, da napomenemo, prelazi milijardu maraka godišnje. Ova zemlja je četvrti po veličini spoljnotrgovinski partner i jedan od najvećih investitora u Republici Srpskoj.
Sankcije je, pored Njemačke, uvela i Austrija, a u javnosti su se pojavile informacije da bi isto mogle da urade Francuska i Švedska, a zatim i brojne druge države članice EU.
Premijer Republike Srpske Radovan Višković, na nedavno održanoj tematskoj sjednici Vlade Srpske, rekao je da spas ekonomije RS leži u njenim resursima i da ne smijemo da gubimo vrijeme.
Ako je suditi prema situaciju u javnim preduzećima, čini se da je previše vremena, već izgubljeno. To što se štrajkovi guše sporazumima, ne znači da je dobro. Naprotiv.
Porušeni mostovi
Potpredsjednik PDP Igor Crnadak smatra da Republici Srpskoj treba nova vlast. I to, što prije.
-Ova vlast ruši Republiku Srpsku finansijski i moralno. Izolovali su je, izopštili iz cijelog svijeta i krajnje je vrijeme da dođe nova vlast koja će, prije svega, pomiriti sve nas unutra. Mora se smijeniti rukovodstvo RTRS i zaustaviti proizvodnja mržnje u Republici Srpskoj. Mora se ući u borbu protiv korupcije, otputovati u svijet, kako bi se ponovo uspostavili porušeni mostovi.
Ali, sudeći po svemu, teško da će biti novih izbora, osim ako ne dođe do onih za predsjednika Republike, što je realna mogućnost, koju treba sagledati hladne glave. Postoji već prvostepena presuda, a ako ona postane pravosnažna, onda ne postoji drugi put – kaže Crnadak

Republika Srpska, dodaje, ima svoj demokratski kapacitet, koji se, kako kaže, pokazao i slučaju Nikole Poplašena i Milana Jelića.
-Republika Srpska ima kapacitet da izabere novog predsjednika i da nastavi svoj politički život – rekao je Crnadak, ne želeći da komentariše ko bi mogao, u slučaju prijevremenih izbora, da bude kandidat za predsjednika.
-Ja mislim da će se te priče otvoriti, ako dođe do tog scenarija – rekao je Crnadak.
Politički analitičar Nebojša Tojagić kaže da bi izbori, u ovom trenutku, odgovarali opoziciji, jer je vlast izgubila kompas i ni sami ne znaju gdje vode Republiku Srpsku i njen narod.
-Privredni kolaps, sveopšta zaduženost i loši rezultati javnih preduzeća jasno ukazuju da se nešto mora mijenjatii i da su izbori rješenje. S druge strane, ova presuda Dodiku nije konačna, niti je on podnio ostavku, HDZ je imperativ da se promijeni Izborni zakon, Evropa zna da bi naelektrisana situacija nakon presude dodatno bila zakomplikovana u situaciji izbora. Izborni pobjednik u Sarajevu bi bio onaj ko pokuša ili uspije da uhapsi Dodika ili Stevandića. Uz sve to, do izbora nam je ostalo 18 mjeseci. Nastavi li vlast u Republici Srpskoj da se ponaša kao “slon u staklarskoj radnji” mislim da će se do izbora potpuno diskreditovati – smatra on.

Politički analitičar Velizar Antić ne vjeruje da će u Srpskoj doći do prijevremenih izbora, jer za to, kako kaže, niko nije spreman – ni vlast, ni opozicija. Za razliku od Tojagića, ona smatra da bi takvi izbori, u ovom trenutku, više odgovarali vlasti, nego opoziciji.
– Međutim, i vlast ima mnogo problema. Prije svega, kako da izađe iz ove krize, kojoj su, u velikoj mjeri, sami dali doprinos svojim lošim potezima. S druge strane, opoziciji predstoji veliki posao na terenu i konsolidaciji lokalnih odbora. Takođe, i vremenski okvir nam više govori u prilog da neće biti prijevremenih izbora. Ukoliko bi se ti izbori održali u ovoj godini, to znači da bi morali da se održe na jesen, a mislim da su za tu opciju svi rokovi već probijeni ili da bi se ti izbori veoma teško organizovali. Ukoliko bi se održavali na proljeće sljedeće godine, možemo postaviti pitanje smisla tih izbora, ukoliko već na jesen sledeće godine imamo redovni termin za izbore – kaže Antić.

Smatra da je najbolja opcija da ova vlast ostane na ovim fukcijama do sljedeće jeseni, kada bi građani trebali da daju ukupnu ocjenu za njihov prethodni red.
– Mislim da je ta opcija mnogo više u interesu i same opozicije, jer bi dobili na vremenu – zaključio je Antić.
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.