Uz modernu opremu i edukaciju osoblja, pacijentima u Tuzlanskom kantonu uskoro će biti dostupna visokokvalitetna radioterapija.
Univerzitetski klinički centar Tuzla (UKC Tuzla) nedavno je dobio novu opremu za radioterapiju, uključujući linearni akcelerator, CT simulator, sistem za planiranje u radioterapiji i fantome, što će omogućiti pružanje naprednih usluga liječenja malignih bolesti.
Ova nabavka, vrijedna 8.499.008 KM, ostvarena je kroz provedenu tendersku proceduru i ugovor s kompanijom Inel-Med d.o.o. Mostar.
Direktor UKC Tuzla, prof. dr. Šekib Umihanić, naglasio je da je, uz deinstalaciju stare opreme, izvršena potrebna priprema za instalaciju nove. To je obuhvatilo radove na električnim instalacijama, uređajima za hlađenje i klimatizaciju, te adaptaciju prostora.
„Uzbuđeni smo što ćemo uskoro moći pružiti usluge radioterapije s novim linearnim akceleratorom i pratećim sistemima. Ovo će značajno poboljšati kvalitet tretmana za naše pacijente, a dodatno će omogućiti edukaciju našeg osoblja, što je za nas posebno važno“, rekao je Umihanić.
Prema riječima dr. Muhameda Topčagića, dipl. ing. med. radiologije, instalacija opreme odvija se prema planiranoj dinamici.
„Radimo ubrzanim tempom kako bismo instalaciju završili prije predviđenog roka, te omogućili pacijentima brži pristup naprednoj radioterapiji“, istakao je Topčagić.
Međutim, proces nabavke i instalacije ove opreme odužio se zbog primjene Zakona o javnim nabavkama, koji je omogućio da se “gubitnici” na tenderima ponovo i ponovo žale, što je dodatno usporilo realizaciju projekta.
Kako se poštovanje Zakona o javnim nabavkama Federacije BiH prelomilo preko leđa Vladi Tuzlanskog kantona
Zakon o javnim nabavkama (ZJN) Federacije Bosne i Hercegovine omogućava da se proces nabavke oduži gotovo do neprepoznatljivosti zbog nekoliko ključnih razloga:
- Pravo na žalbu: Zakon omogućava svim učesnicima u postupku javne nabavke (ponuđačima) pravo na žalbu na odluku o odabiru najpovoljnijeg ponuđača. Ako neki ponuđač nije zadovoljan odlukom, može podnijeti žalbu nadležnoj instituciji, koja je obavezna razmotriti žalbu, što može trajati i nekoliko sedmica. Ovaj proces može biti ponavljan, jer ponuđači mogu uložiti žalbe na različite aspekte postupka.
- Ponovljeni postupci: Ako žalba bude prihvaćena, postupak može biti poništen, a nabavka ponovo raspisana. U nekim slučajevima, proces se mora ponoviti od početka, što može značajno usporiti realizaciju nabavke.
- Odloženi rokovi: Zakon postavlja rokove za razmatranje žalbi i donošenje odluka, ali u praksi ti rokovi često mogu biti prolongirani zbog složenosti postupka ili potrebe za dodatnim informacijama. Odugovlačenje može biti uzrokovano i administrativnim procedurama koje zahtijevaju dodatno vrijeme.
- Nedostatak pravne sigurnosti: U slučajevima kada postoji više žalbi i ponovljenih postupaka, pravna nesigurnost može usporiti napredovanje projekta jer se sve dok žalbe ne budu razriješene, nabavka ne može biti finalizirana.
Sve ove okolnosti mogu značajno produžiti vremenski okvir za realizaciju javnih nabavki i uzrokovati kašnjenje u isporuci opreme, kao što je to bio slučaj u ovom procesu nabavke za UKC Tuzla.
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.